Pediyatrik olgularda hidrosefali tanısında ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesinde radyolojik görüntülemenin katkısı
  1. Tez No: 360355
  2. Yazar: BALNUR BULEKBAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT NURİ ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç:Hidrosefali beyin omurilik sıvısı (BOS)'nın üretim ve emilimi arasındaki dengesizlik veya BOS dolaşım yollarında herhangi bir yerde tıkanma sonucu ventriküllerde BOS birikimi ve bunlara baglı olarak sıklıkla intrakranial basınç yükselmeleri ile karakterize patolojik bir durumdur. Bu çalışmamızda pediyatrik yaş grubunda hidrosefali nedeni ile radyolojik görüntülemeleri yapılan olguların arşivdeki mevcut görüntüleri retrospektif olarak değerlendirilecektir. Çalışmanın amacı radyolojik parametrik ölçümlerin istatistiksel analizi yapılarak tanıya ve tedaviye yanıtını değerlendirmedeki katkısını ortaya koymaktır. Gereç-Yöntem: Bu çalışmaya, Ocak 2010-Eylül 2013 tarihleri arasında Ege Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji ve Nöroşirürji Anabilim Dalına çeşitli şikayetlerle başvuran toplam 30 hasta dahil edilmiştir. 8 hastaya VPŞ, 22 hastaya ise EÜV işlemi yapıldı. Bu hastaların cerrahi işlem öncesi ve takiplerinde, BT ve MR görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Sonuçlara göre, radyolojik parametrik ölçümlerin değişkenlikleri tartışıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 30 hastanın yaş ortalaması 5,8'dir. Hidrosefali etiyolojisinde obstrüktif hidrosefali olarak değerlendirilen 21 hastada BOS'un geçiş yolları, obstrüksiyon düzeyinin tespiti ve bu hastalardan 16'sına uygulanan EÜV sonrası ventrikülostomi açıklığı değerlendirilmiştir. Çalışmamızdaki hastalarda radyolojik parametreler preoperatif ve postoperatif olarak incelendiğinde; OSKÇ ortalaması 0,57-0,50 cm.'e, lateral ventrikül ön boynuz arası mesafe ortalaması 5,1-4,8 cm.'e, inter kaudat mesafe ortalaması 3,2-2,9 cm.'e, 4.ventrikül ortalaması 1,54-1,43 cm.'e, temporal boynuz ortalaması 1,2-0,97 cm.'e ve Evans oranı ortalaması 0,39- 0,36'ya azalma göstermekteydi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Hydrocephalus is a pathology that occurs because of an imbalance between cerebrospinal fluid (CSF) production and absorption or blockage of CSF circulation in anywhere. It causes CSF accumulation in the ventricles and generally depends on with the increase of intracranial pressure. In this study, we evaluated the pediatric hydrocephalic patients retrospectively. Our aim is to analyse the radiological parametric measurements statistically and to reveal the response of treatment. Materials and Methods: In this study we included 30 patients who were admitted to the Ege University Faculty of Medicine, Department of Neurology and Neurosurgery between January 2010 to September 2013. Ventriculoperitoneal shunt (VPS) was performed to 8 patients and Endoscopic third ventriculostomy (ETV) was performed to 22 patients. The computed-tomography (CT) and magnetic resonance (MRİ) images of these patients during the preoperative and the follow-up period were evaluated retrospectively and the variability of radiological parametric measurements were evaluated. Results: The Mean age was 5,8. The pathways of CSF in 21 patients who were determined as obstructive hydrocephalus, the level of obstruction and the aperture of ventriculostomy which was performed to 16 ETV patients were evaluated. We evaluated the preoperative and postoperative radiographic parameters of the patients. The mean ONSD (optic nerve sheath diameter) decrease from 0,57 to 0,50 cm. The mean distance between the anterior horn of the lateral ventricle decrease from 5,1 to 4,8 cm. The mean intercaudate distance decrease from 3,2 to 2,9 cm. The mean 4.ventricule decrease from 1,54 to 1,43 cm. The mean temporal horn decrease from 1,2 to 0,97 cm. The mean Evans rate decrease from 0,39 to 0,36.