Konjenital kardiak anomalilerin değerlendirilmesinde çok kesitli BT anjiografinin ve üç boyutlu görüntülenmenin tanıya katkısı
Role of multislice CT angiography and three-dimensional vieving evaluation in the of congenital cardiac anomaly
  1. Tez No: 360358
  2. Yazar: SAİDA ALİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. HUSEYİN HUDAVER ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışma ÇKBTA'nin ve MPR, MİP, MinİP ve VRT gibi üç boyutlu görüntülenme tekniklerinin konjenital kalp hastalıklarının değerlendirilmesinde tanıya katkısını araştırmaya amaçlamıştır. Bu rekonstrüksiyon görüntüleme yöntemleriyle klinisyene daha anlaşılır bilgeler ve görüntüler sunulmaktadır. Gereç-yöntem:Bu retrospektif çalışmada Ocak 2010-Mayıs 2013 tarihleri arasında EÜTF Hasatanesi Radyoloji bölümüne baş vurarak Toraks ÇKBTA tetkiki yapılan 120 konjenital kalp hastalıklı olgu incelendi.İncelenen hastalardan yalnız 45 tanesine operasyon uygulandığı için diğer hastalar çalışma dışı bırakıldı.Hastaların yaşları 0-16 yaş arasında değişmekteydi. Tüm tetkikler 64 dedektörlü spiral BT cihazı(Siemens Somaton Definition, Germany) ile yapıldı.Gönderen birimde tüm hastalara sedasyon yapılmış ve uygun damar yolu açılmıştı. Hastalar supine pozisyonda BT masasına yatırılmasından sonra sağ parasternal bölgede klavikula altına ve arkuskostarium üzerine ön aksiler çizgi hizasında EKG elektrodları yerleştirildi.. Kontrast madde olarak düşük osmalariteye sahip noniyonik kontrast (Ultravist 370/100, İomeron 400, Omnipaque 350/100) maddeler kullanıldı.Kontrast madde kiloya 1.5cc olarak belirlendi. Otomatik enjektör sistemi (Ulrich Medikal, Germany) ile 0,5-1 cc/sn hızla kontrast madde verilerek“bolustracking”ve“Care döşe”programı ile EKG eşliğinde ÇKBTA tetkiki yapıldı. Çekim yönü kaudo-kraniyaldi. İncelemede rotasyon zamanı 0.5 saniye, gantry açısı 0'dı. Pitch masa hızı 0.4sn uygulanmış olup 0,6 mm kesit kalınlığı ile toraks boşluğu organları için görüntüler alındı. Tarama alanı süperiortorasik açıklıktan diafragma altına kadar alanı kapsayacak şekilde şekilde ayarlandı. Elde olunan görüntüler 0.6 mm kesit kalınlığında rekonstrükte edildi. Aksiyel görüntülerde interpolatifrekonstrüksiyon, yumuşak doku filtresi ile arteriyel fazdaki görüntüler için 1 mm ile yapıldı. Bu aksiyel kaynak görüntülerden sagital MIP, koronal MIP ve VRT görüntüleri elde edildi. VRT imajları oluşturmak için SyngoFastView (Siemens) programı kullanıldı. MDBTA görüntülerde: Saptanan anomalilerintrakardiak ve ekstrakardiak olarak guruplara ayrıldı ve sonuçlar operasyon sonuçları ile karşılaştırıldı.ÇKBTA ile inceleme sonucunda 45 hastada toplam 110 anomali saptandı. . Bu anomalilerden 64 inde eksrakardiak, 46 inde intrakardiakanomali saptandı. Operasyon sırasında ise toplam 118 anomali bulundu.Bunlardan 51'inde intrakardiak,67 'inde eksrakardiak anomali saptandı.ÇKBT sisteminde üç boyutlu reformat görüntüler elde edilerek saptanan 46 (46/51 %90)intrakardiakanomali postoperatif olarak doğrulandı. Operasyon sırasında tespit edilen 5 (5/51, % 9.8) intrakardiakanomali BT ile saptanamamıştır. Bunlardan 3'ü (3/51, % 5.8) atrialseptaldefekt (ASD), 2'i (2/51, % 4)ventrikülerseptaldefekt (VSD) idi. İncelenen 45 olgudan 12'inde (12/45, % 26) ASD, 24 olguda (24/45, % 53) VSD,4 olguda (4/45, % 9) Tek ventrikül, 2 olguda (2/45, % 4.5) tek atrium, 2 olguda (2/45, % 4.5) sol ventrikülhipoplazisi, 2 olguda (2/45, % 4.5) sol atriumhipoplazisi, 2 olguda (2/45, % 4.5) sağ ventriküloutlowtraktüsü anomalisi saptandı. ÇKBT sisteminde üç boyutlu reformat görüntüler elde edilerek saptanan 64 (64/67, %95)ekstrakardiak anomali postoperatif olarak doğrulandı. Operasyon sırasında tespit edilen 3 (3/67, % 4.5) ekstrakardiakanomali BT ile saptanamamıştır. Bunlardan 2'i (2/67, % 3) PDA , 1'i Aort koartkasyonu(1/67, % 1.5) idi. İncelenen 45 olgudan 6'ında (6/45, %13) PDA, 11 olguda (11/45, %24) aort koartkasyonu,10 olguda (10/45, %22) Fallottetralojisi, 1 olguda (1/45, %2.2)pulmonerstenoz, 1 olguda (1/45, %2.2) aort stenozu, 3 olguda (3/45, % 6.6) büyük arter transpozisyonu, 3 olguda (3/45, % 6.6) interrupted aorta, 4 olguda (4/45, %9) trunkusarteriyozus, 2 olguda (2/45, %4.5) total pulmonervenöz dönüş anomalisi, 1 olguda (1/45, %2.2) parsiyelpulmonervenöz dönüş anomalisi, 2 olguda (2/45, %4.5) çift çıkışlı sağ ventrikül, 5 olguda (5/45, %11) arkus aorta hipoplazisi, 8 olguda (8/45, %17) PSSVC, 4 olguda (4/45, %9 ) sağ yerleşimli arkus aorta, 1 olguda (1/45, %2.2) pulmoner kapak agenezisi,2 olguda (2/45,%4.5 ) sol subklavian arter anevrizmaldilatasyonu, 1 olguda (1/45,%2.2 ) pulmoneratrezi anomalisi saptandı. Sonuç:Kateter anjiyografi yapılamayan olguların preoperatif tanısında ve tedavi planlamasında intra ve ekstra kardiak anomaliler büyük doğruluk oranıyla ÇKBTA ile ortaya konabilir.Sonuç olarak konjenital kalp hastalıkalrının özellikle ekstrakardiak anomalilerin değerlendirilmesinde ÇKBTA yeterli diagnostik kabiliyete sahip hızlı, noninvaziv bir görüntüleme yöntemi olup MPR, MİP, ve VRT gibi üç boyutlu görüntüleme teknikleri ÇKBT'nin tanısal değerini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: MDCT especially 64 -slice or 64 -slice above the millisecond level streak widened cardiac CT clinical application, powerful post-processing software provides many reconstruction method, including multiple planar reformation (MPR), maximum intensity projection (MIP), curve planar reformation(CPR), volume rendering (VR), and so on. The many kinds of image reconstruction method can display complex cardiovascular anatomical structure stereoscopically, clearly. This study was to analyze the value of the 64 -slice spiral CT used in the diagnosis of congenital heart disease in 45 patients and was compared with the result of the surgery Objective To study the value of the 64-slice CT used in the diagnosis of congenital cardiovascular malformations. Material and methods the CT images of 45 patients with congenital cardiovascular malformations were analyzed using imaging reconstructive techniques which included the volume rendering (VR), multiply plane reformation (MPR), maximum intensity projection (MIP) and curved planar reformation (CPR). The results were compared with those of the surgery. There were two groups according to the type of cardiovascular malformation, one group included intracardiac malformation and another extracardiac malformation (included cardiovascular department and peripheral vascular malformation). Detected during operations 5 (5/51, 9.8%) intra-cardiac anomalies were not detected by MD CT. Results 45 patients with congenital heart disease were all confirmed by the operation. In all of them, cardiac malformations were 110 places , diagnosis correctly 110 places, misdiagnosis 8 places, diagnostic accuracy was 93 % (110/118). intracardiac malformation in 51 places, compared with surgical results, CT inspection correct diagnosis 46 places, missing 5 places, diagnostic accuracy was 90% (46/51).The accurate diagnosis of the MDCT were 51 places, five places were missed .Detected during operations 5 (5/51, 9.8%) intra-cardiac anomalies were not detected by MDCT. This is three (3/51, % 5.8 ) atrial septal defect (ASD) and two (2/51, % 4) ventricular septal defect (VSD) . Extracardiac malformation in 64 places, compared with surgical results, CT inspection correct diagnosis 67 places, missing 3 places, diagnostic accuracy was 95% (64/67). Detected during operations 3 (3/67, 4,5 %) intra-cardiac anomalies were not detected by MDCT. The accurate diagnosis of the 64 -slice spiral CT were 67 places, three places were missed .This is 2 PDA (2/67, % 3) and one aort coartctation (1/67, % 1.5 The 64-slice CT which is a minimally invasive examination with fast scanning and clear visualization of cardiovascular deformities is suitable for neonates and infants. CTA is a credible technique for diagnosing complicated CHD in neonates and infants. The combination of 2D and 3D images available from CTA not only shows the structure of the heart but also demonstrates AA, PA, and CA anomaliesanatomical clarification in neonates and infants. Conclusion 64-slice spiral CT can be used as an effective method for evaluation of congenital cardiovascular disease,especially for extracardiac malformation diagnosis