Kardiyovasküler sisteme ait konjenital anomali ve varyasyonların değerlendirilmesinde kardiyak bt anjiyografinin etkinliği
The efficiency of cardiac ct at diagnosing cardiovascular congenital anomalies and variations
  1. Tez No: 386717
  2. Yazar: NUR SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL PABUŞÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş ve Amaç: Çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) teknolojisinin hızla gelişmesi ile birlikte, kardiyak incelemeler bilgisayarlı tomografınin (BT) en yaygın uygulama alanlarından biri haline gelmiştir. Çalışmamızın amacı kardiyovasküler sisteme ait konjenital anomali ve varyasyonların belirlenmesinde kardiyak BT anjiyografinin etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Mart 2011 ile Kasım 2014 ayları arasında kardiyak BT anjiyografi çekilen 100 hastanın görüntüleri incelendi. Çalışmaya daihl edilen 29 hastanın %55,1'i erkek (n=16) ve %44,9'u (n=13) kadındı. Hastaların yaş aralığı iki ay ile 67 yıl arasındaydı. Kardiyak BT anjiyografi yapılan toplam 29 hastadan elde olunan görüntüler Aquarius Intuition Edition ver.4.4.6.80.2770 iş istasyonunda aksiyel, multiplanar reformat ve üç boyutlu imajlarda kardiyovasküler sisteme ait konjenital anomali ve varyasyonlar açısından tek tek değerlendirildi. Bulgular: 29 hastanın %45'inde (n=13) koroner arter anomalisi, %55'inde (n=16) kardiyak ve ekstrakardiyak anomaliler saptandı. Koroner arter anomalisi mevcut olan 13 olgunun sekizinde çıkış ve seyir anomalisi izlendi. Dört olguda miyokardiyal köprüleşme izlendi. Çalışmamızda yer alan olgulardan 13 tanesinde ekstrakardiyak anomali ve 3 tanesinde kardiyak anomali saptandı. Ekstrakardiyak anomalisi olan olguların altısında aort koarktasyonu, iki tanesinde persistan sol superiyor vena kava, diğer iki tanesinde arkus aorta anomalisi, bir olguda trunkus arteriosus tip 1, bir olguda patent duktus arteriyozus, diğer bir olguda ise aberran seyirli vena kava süperiyor izlendi. Sonuç: Kardiyak BT anjiyografi kardiyovasküler sisteme ait konjenital anomali ve varyasyonların saptanmasında yüksek uzaysal rezolüsyon, üç boyutlu ve multiplanar görüntüleme imkanı ile tanı, tedavi ve cerrahi planlaması açısından önemli bilgiler sağlamaktadır. İçerdiği iyonize radyasyon nedeniyle ekokardiyografi ve MRG'ye göre seçilmiş bazı olgularda daha az tercih edilmekle birlikte, doz azaltma yöntemleri ve uygun teknik parametreler sayesinde konjenital kardiyak anomali ve varyasyonların saptanmasında kullanımı giderek yaygınlaşan etkin bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: Beside the developing technology of Multiple Detector Computerized Tomography (MDCT), cardiac screening with computerized tomography is one of the most important imaging modality. The aim of our study is proving the diagnostic strength of cardiac CT at screening congenital cardiovascular anomalies and variations. Material and methods: In our study; after evaluating 100 patients between the dates March 2011- November 2014 we included 29 patients to our study. 55,1% (n=16) of the patients were male, 44,9% (n=13) were in female gender. The ages of the patients were between two months and 67 years. The images of 29 patients which acquired with cardiac CT were evaluted in axial, multiplanar reformatted and three dimensional images for their congenital cardiovascular anomaly and variations. The images reformatted and evaluated at Aquarius Intuition Edition ver.4.4.6.80.2770. Results: There was 45% (n=13) of patients had coronary arterial anomalies, 55% (n=16) of the patients had cardiac and extracardiac anomalies. In eight patiens we evaluated origin and course anomaly of the coronary arteries and four patients had myocardial bridging. 13 patients had extracoronary anomalies and three had coronary anomalies. Six of the patients whom had extracardiac anomaly have aortic coarctation, two of them had persistent left superior vena cavae, one patient had patent ductus arteriosus, another patient had abberant vena cavae superior course. Conclusion: The cardiac CT angiography which has a high spatial resolution, three dimensional and multiplanar imaging abilities, provides us very important data for deciding surgery and treatment. However this test isn't preffered to MRI or ecocardiography in some cases because of its ionized radiation; by reducing the radiation dose techniques and using proper technical parameters; its usage at detecting congenital cardiovascular anomalies and variations is widening day by day.