Mesane disfonksiyonlu çocuklarda tanıda ve tedavi yanıtının değerlendirilmesinde idrar sinir büyüme faktörü (NGF), beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) düzeyleri ile NGF(ALA35VAL) ve bdnf (VAL66MET) genetik polimorfizmlerinin rolü
The role of brain derived neurotropic factor (BDNF) and nerve growth factor (NGF) urine levels and genetic polymorphisms of BDNF (VAL66MET) and NGF (ALA35VAL) in the evaluation of treatment response in children with bladder dysfunction
- Tez No: 360363
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE SEVGİ MİR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mesane disfonksiyonu (MD); belirgin üropati ya da nöropati olmaksızın, sıkışma, idrarı tutamama, sık idrara çıkma ile kendini gösteren çocukluk çağında sık rastlanılan bir durumdur. Çocuklarda en sık görülen işeme bozukluğunun aşırı aktif mesane(AAM) olduğu bildirilmiştir. AAM'nin kesin tanısında ürodinami ile detrusor instabilitesinin gösterilmelidir. Ancak ürodinami invaziv bir yöntem olup,dış faktörlerden de etkilenmektedir. Bu nedenle AAM tanısı için invaziv olmayan ve kolay uygulanabilen belirteçler gerekmektedir. Çalışmanın amacı; AAM tanısı alan çocuklarda, tedavi öncesinde ve sonrasında idrarda NGF/kr ve BDNF/kr düzeylerinin ölçülerek, hastaların tanısında ve monitorizasyonunda güvenilirliklerini değerlendirmek, aynı zamanda NGF ve BDNF gen polimorfizmlerinin belirlenerek hastalık yatkınlığı açısından değerini araştırmaktır. Çalışmaya ürodinami ile AAM tanısı alan 24 hasta ve sağlıklı 30 çocuk alındı. işeme bozukluğu semptom skorlaması (İBSS) doldurtularak idrar ve kan örnekleri alındıktan sonra tedavi başlandı. Tedavi sonrası 3. Ve 6. ayda İBSS ile klinik yanıt değerlendirildi ve idrar örnekleri alındı.. Hastaların NGF/kr ve BDNF/kr değerleri tanıda kontrolden belirgin yüksek saptandı. Tanıda NGF/kr'nin 3. aydabelirgin azaldığı ancak 6. ayda anlamlı farklılık oluşturmadığı, BDNF/kr ise 3. ve 6. aylardabelirgin azaldığı görüldü. İBSS 'nun ise tanı sırasında, 3. ve 6 aylarda azaldığı görüldü. NGF/kr ve BDNF/kr'nin sensitivitesi ve spesifitesi sırasıyla NGF/kr %87,5 ve %100, BDNF/kr ise %87,5 ve %83,3 olarak saptandı. NGF ve BDNF genotip ve allel sıklığının, toplumdakinden farklı olmadığı ve genetik polimorfizm varlığının NGF/kr ve BDNF/kr düzeylerini etkilemediği görüldü. Çalışmamızda AAM tanısında NGF/kr ve BDNF/kr oranlarının duyarlılığının ve özgüllüğünün yüksek olduğu, ancak tedavi yanıtının izleminde BDNF/kr'nin daha doğru sonuçlar verdiği, genetik polimorfizmin hastalığa yatkınlık açısından risk oluşturmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bladder dysfunction (BD) is frequently seen during childhood;including urgency,urge incontinence.Over active bladder(OAB) was reported as the most frequently seen bladder dysfunction in children.Presence of detrusor instability must be showed urodynamically besides clinical symptoms for the certain diagnosis of OAB.However urodynamically is invasive and affected from the outside factors.The aim of the study is to evaluate the reliability of NGF/kr and BDNF/kr urine levels as a biomarker in diagnosis and monitorisation by measuring their urine levels in follow up period of children with OAB diagnosed both clinical and urodynamically and at the same time to search for susceptibility of disease via determining the allelic and genotypic frequency. Twenty-four patients with OAB diagnosis proved by urodynamically and 30 healthy children were included into study.Oxybutynin treatment was given to all patients. Bladder Dysfunction Symptom Score (BDSS) has been given to patients and fulfilled.Clinical response was evaluated by BDSS done on the 3rd and 6th months and urine samples were retaken. NGF/kr ve BDNF/kr levels of patients were found higher than the control before the treatment.NGF/kr levels of onset were markedly reduced on the 3rd months of treatment, without any significant difference between onset and 6th month levels. BDNF/kr levels were also significantly reduced on the 3rd and 6th months of treatment. BDSS was seen as decreasing on the 3rd and 6th months.The sensitivity and specifity of NGF/kr and BDNF/kr levels was found as 87,5% and 100% for NGF/kr respectively and 87,5% and 83,3% for BDNF/kr. Our sensitivity and specifity of NGF/kr was found higher when compared with literature.NGF and BDNF genetic polymorphisms were not differed from population and also it was reported that, the presence of genetic polymorphism didn't affect the NGF/kr and BDNF/kr levels. Our study also showed the high sensitivity and specifity of NGF/kr and BDNF/kr ratios in OABs, however more reliable results were taken by BDNF/kr for the follow up period of treatment response and it was also shown that genetic polymorphism hadn't any risk for disease predisposition.