Nörolojik yoğun bakımda nonkonvulziv status epileptikus sıklığı
Frequency of nonconvulsive status epilepticus at neurologic intensive care unit
- Tez No: 360362
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİYE ŞİRİN, DOÇ. DR. FİKRET BADEMKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
NKSE, erken teşhis ve tedavi ile komanın geri döndürülebilen bir nedenidir. Yoğun bakım hastalarında primer patoloji ve kullanılan ilaçlar tabloyu karıştırdığı için çoğu zaman tanının atlandığı düşünülmektedir. YBU hastalarında NKSE tanısı koymak için NKSE sıklığı,kısa ve uzun EEG?nin katkısı, risk faktörleri, tedavi ve prognoza etkisi araştırıldı. FOUR skor, Glaskow koma skoru ve klinik bulgularla acil durumlarda EEG çekilmeksizin tanı konulmasının uygunluğu değerlendirildi. Bilinç değişikliği nedeniyle NYBÜ?de yatan hastalarda %22.5 NKSE tespit edildi. NKSE?nin en sık etyolojik nedeni akut SSS patolojileriydi. Glaskow koma skoru, FOUR skor , bilinç değişikliği başlangıcında nöbet geçirme ve minör motor aktivitelerin varlığı tanı koymada duyarlı saptanmadı. NKSE tanısı için standart ve devamlı EEG karşılaştırıldığında ikisinin tanı koymada farklılığı saptanmadı. NKSE tespit edilmeyen hastalar ile NKSE tespit edilen hastaların prognozları arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Literatür eşliğinde devamlı EEG?nin NKSE tanısını koymada seçilmiş vakalarda rutin EEG?ye daha üstün olduğu göz ardı edilemez, ancak rutin pratikte devamlı EEG her hasta için uygun değildir, hastaları olgu bazında değerlendirip yüksek riskli olana karar vermek doğru olacaktır. Çalışmamız ve benzeri çalışmalar NKSE hastalarının erken tanı ve tedavi ile iyi prognozunu göstererek, haftanın her günü 24 saat EEG?ye ulaşılabilirliğin önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
NCSE is a reversible cause of coma when diagnosed and treated early. Mostly NCSE diagnosis is skipped because of primary pathology and drugs used in ICU patients. Frequency of NCSE, contribution of standard and continuous EEG, risk factors, treatment and impact on prognosis were studied to diagnose NCSE in ICU patients. At emergencies, diagnosing with FOUR score without EEG, with the help of Glaskow coma scale and clinical findings were evaluated. NCSE was diagnosed 22.5% of NICU patients with alter consciousness. The most frequent etiologic factor of NCSE was acute CNS pathologies. Glaskow coma scale, FOUR score, having seizure at the beginning of unconscious and minor motor activities were not detected as sensitive enough to diagnose NCSE, and also standard and continuous EEG didn?t differ from each other to diagnose. A significant difference could not be observed between the prognosis of patients with and without NCSE. By the literature, continuous EEG is superior to standard EEG at selected cases, yet applying continuous EEG is not available in all patients, therefore, all cases should be evaluated individually and the ones with higher risk should be selected. Our study and other similar studies showed better prognosis with early diagnosis and treatment, these data highlighted importance of accessible EEG at 7/24.