İşeme disfonksiyonu olan çocuklarda tedavi planlanmasında urotelyal nerve growth faktör düzeyi ve mesane duvar kalınlığı ölçümünün katkısı
in planning treatment in children with voiding dysfunction u-ngf levels and contribute to the measurement of bladder wall thickness
  1. Tez No: 448762
  2. Yazar: ADIL HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP TARKAN SOYGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
“İşeme disfonksiyonu olan çocuklarda tedavi planlanmasında U- NGF faktör düzeyi ve mesane duvar kalınlığı ölçümünün katkısı”Amaç: Biz bu çalışmada işeme disfonksiyonu olan çocukların tedavisinde idrardaki sinir büyüme faktörü seviyeleri ve mesane duvar kalınlığı ölçümü sonucunda elde edilen değerleri kullanarak klinik olarak yararlı tanı aracı elde etmek ve bu çocukların tedaviye yanıtı ve takibinde prognozu öngörmeyi, özellikle işeme disfonksiyonlu hastalarda ayırıcı tanıda yardımcı olabilecek eşik bir değer bulmayı ve U-NGF'nin bu hastaların tanı ve tedaviye yanıtında bir belirteç olarak kullanılabilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi Çocuk Üroloji Bilim Dalı'nda Aralık 2015 ve Eylül 2016 tarihleri arasında ilk kez idrar kaçırma tanısı alan 6-16 yaş arasındaki 40 çocuk hasta çalışmaya alındı. Hastalar üç gruba bölündü. Birinci gruba nonmonosemptomatik enurezis tanısı alan hastalar, ikinci gruba birinci gruptaki işeme önerilerinden fayda görmeyen hastalar, üçüncü gruba ise işeme disfonksiyonu olmayan sağlıklı hastalar dahil edildi. Tüm hastalara tedavi öncesi USG ile mesane duvar kalınlığı ölçümü, işeme sonrası rezidü idrar miktarı, mesane kapasitesi, idrar U-NGF düzeyi, NGF/Kre oranı bakıldı ve İBSS formu dolduruldu. Ardından tüm hastalara işeme önerileri verildi. 4 hafta sonra tüm çocuklarda başlangıçta yapılan tüm tetkikler tekrar yapıldı. 22 hastanın hem klinik olarak, hem de tetkiklerinde iyileşme olduğu görüldü ve işeme önerilerine devam edildi. 18 hastanın klinik ve yapılan tetkikler sonucunda fayda görmediği kanıtlandı ve antikolinerjik ilaç verilerek 4 hafta sonra yani 8'ci haftada başlangıçta yapılan tüm işlemler tekrarlandı. NME tanısı konulan 40 çocuk hasta (12 erkek, 28 kız) ve benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip 15 sağlıklı (7 erkek, 8 kız) kontrol bireyi alındı. Gruplar arasında cinsiyet açısından istatistiksel farklılık saptanmadı (p>0.05). Çalışmamızdaki işeme önerilerinden fayda gören, 22 hastanın Üroterapi öncesi ve sonrası mesane duvar kalınlığı, işeme sonrası kalan rezidü idrar miktarı, idrar U-NGF düzeyi, mesane kapasitesi ve idrar NGF/Kre oranının Üroterapi öncesi ve sonrası değerleri kontrol grubuyla istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Mesane kapasitesi dışında diğer kriterler istatistiksel olarak anlamlı çıktı. NME'li hastaların tanısı için, sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılarak, U-NGF, NGF/Kre, Mesane duvar kalınlığı oranı kullanılarak tanısal bir eşik değer bulunabilmesi için ROC analizi yapıldığında her üç kriter için %100 spesifite elde edildi ve sensitivite için fark saptanmadı. Sonuç: Sonuç olarak çalışmamızda NME'li çocuklarda sinir büyüme faktörü olan idrar U-NGF düzeyi ve NGF/Kre oranlarının oldukça güvenilir ve duyarlı belirteçler olduğu görülmüştür. Ayrıca bu çocukların tanı, tedavi, tedaviye yanıtı ve izleminde mesane duvar kalınlığı, idrar U-NGF ve NGF/Kre oranı korelasyonunun büyük rolü olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
"In planning treatment in children with voiding dysfunction U-NGF levels and contribute to the measurement of bladder wall thickness'' Objectıves: We have children with disorders in this study NMNE using the treatment of urinary nerve growth factor levels and bladder wall thickness measurement value obtained as a result of obtaining clinically useful diagnostic tool and that children respond to the therapy and to predict the prognosis of follow-up, in particular to find a threshold that may help in the differential diagnosis value in patients with voiding dysfunction and-NGF ' We aimed to be used as a marker in response to the diagnosis and treatment of these patients. Materials and methods: Ankara University Department of Pediatric Urology Science in December, 2015 and September 2016 between the study 40 children between 6-16 years of age were first diagnosed with urinary incontinence field. The patients were divided into three groups: The first group nonmonosemptomatik enuresis diagnosed patients, patients who do not benefit from the first to the second group of the groups voiding proposal the third group were involved in healthy patients without voiding dysfunction. All patients with ultrasound measurement of bladder wall thickness to the pre-treatment, post-void residual urine volume, bladder capacity, urine-NGF levels of NGF / Kra rate views and IBSS forms were filled. Then all the children were recommended urotheraphy. All tests were performed at 4 weeks after startup again. Improvement was observed in 22 patients.18 patients did not benefit from the urotherapy. These childrens were given anticholinergic drugs and all transactions made after 4 weeks start was repeated. Results: A total of Pediatric Urology, Ankara University Science Department in December, 2015, and the study of 40 children between the age of first diagnosis of urinary incontinence area between September 6-16, 2016. Nonmonosemptomatik enuresis diagnosed 40 patients (12 males, 28 females) and 15 healthy subjects of similar age and sex distribution of the owner (7 males, 8 females) were control subjects. There were no statistically significant differences between gender (P> 0.05). Urotherapy of the 22 patients who benefit before and after bladder wall thickness, residual urine after urination, urine-NGF levels, bladder capacity and urinary NGF / Urotherapy of Kra rate before and after values were compared statistically. Other criteria statistically significant output outside the bladder capacity. The NGF NGF / Kra, when the ROC analysis for specificity and sensitivity for bladder wall thickness made of 100%and specificity was obtained for each of the three criteria for sensitivity and no significant difference. Conclusion: In conclusion nonmonosemptomatik enuresis in children with urine-nerve growth factor NGF level and NGF / Kra rates it was found to be highly reliable and sensitive markers. Also Diagnosis of these children, treatment, and monitoring response to treatment of bladder wall thickness, urine-NGF and NGF / Kra rate is thought to be great role of correlations.