Adenozin reseptörlerinin morfin bağımlılığı ve yoksunluğunda nucleus accumbens'teki rolü
The role of adenosine receptors in morphine dependence and withdrawal in the nucleus acumbens
- Tez No: 360410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN RACİ YANANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Opioidler analjezi tedavisinde kullanılan en etkili ajanlardır. Ancak kullanımları sırasında bağımlılık, tolerans, bırakıldıklarında ise yoksunluk sendromunun gelişmesine yol açmaktadırlar. Opioid bağımlılığını ve yoksunluğunu etkileyen mekanizmalar arasında adenozinerjik sistemin de bulunduğunu gösteren çeşitli çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada adenozin A1 reseptör agonisti CPA ve A2A reseptör antagonisti SCH58261'in nükleus akümbens kabuk (NAcc) bölgesine uygulamalarının naloksonla tetiklenmiş morfin yoksunluğu sırasında yoksunluk bulguları, nükleus akümbensteki (NAc) dopamin ve noradrenalin düzeyleri ve lokomotor aktivite (LMA) üzerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Opioids are the most effective analgesic agents but have serious adverse effects limiting their use such as opioid dependence which cause tolerance and withdrawal. However, the underlying mechanism of opioid addiction and withdrawal is not fully clarified. There are several studies indicating a relationship between adenosinergic system and drug addiction. The aim of this study was to investigate the effects of selective A1 receptor agonist CPA and selective A2A receptor antagonist SCH58261 on withdrawal symptoms, concentration of dopamine and noradrenaline in the nucleus accumbens (NAc) and locomotor activity (LMA), during naloxone precipitated withdrawal in morphine dependent rats.