İnhalasyon anestezisi altında rutinde kullanılan kas gevşemesini geri döndüren ajanların uyanma zamanı ve bispektral indeks üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of commonly used neuromuscular block reversal agents on recovery time and bispectral index monitoring during inhalation anesthesia with sevoflurane
- Tez No: 360414
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CİNEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Kas gevşekliğini sonlandıran neostigmin ile roküronyuma selektif sugammadeksin inhalasyon ajanı ile genel anestezi almış hastalarda uyanma zamanı ve Bispektral İndeks üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Majör cerrahi dışında genel anestezi altında opere olacak, 18-65 yaş arası, ASA I-II 100 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalar sugammadeks ve neostigmin grubu olmak üzere 2'ye ayrıldı. Hastalara induksiyonda tiyopental 3-5 mg/kg ve roküronyum 0,6 mg/kg IV uygulandı. Kas gevşetici uygulanmadan önce bazal değer olarak train-of-four(TOF) bakıldı. İntraoperatif kalp atım hızı, kan basıncı, oksijen saturasyonu, BIS ve TOF değerleri kaydedildi. İnhalasyon anestezik ajan olarak sevofluran titre edilerek intraoperatif BIS değeri 40-60 olacak şekilde anestezi idamesi sağlandı. Operasyon bitiminde sugammadeks (SG) grubundaki hastalara 3 mg/kg sugammadeks, neostigmin grubuna (NG) 0,03 mg/kg neostigmin ve 0,5 mg atropin IV uygulandı. TOF>0,90 olduğunda hastalar ekstübe edildi. Hastaların postop BIS ve TOF değerleri, ekstübasyon, ağrılı uyarana yanıt, ekstübasyondan sonra göz açma, spontan hareket ve sesli uyarana sözlü yanıt süreleri kaydedildi. Çalışma kapsamına alınan son 40 hastada bu parametrelere ek olarak, fraksiyone inspiratuar inhalasyon ajanı yüzdesi (FiSEV) ve ekspiryum sonu inhalasyon ajanı yüzdesi (End-tidal sevofluran; EtSEV) kaydedildi. Tüm verilerin değerlendirilmesinde SPSS for Windows 20.0 istatistik paket programı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık için p≤0,05 eşik değer kabul edildi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: We aimed to determine the effects of neuromuscular block reversals neostigmine and sugammadex on recovery time and bispectral index during inhalation anesthesia with sevoflurane. MATERIALS AND METHODS: 18-65 years old, ASA I-II, 100 patients who were planned to have operation under general anesthesia (except major surgery) were included. Patients were divided into two groups as sugammadex group and neostigmine group. After induction with thiopental Na 3-5 mg/kg basal train of four (TOF) was measured before rocuronium injection. Intraoperative heart rate, blood pressure, oxygen saturation BIS and TOF values were recorded. Anesthesia maintained by inhalation anesthesia with sevoflurane according to BIS values to be 40-60. At the end of surgery patients in sugammadex group received 3 mg/kg sugammadex IV and patients in neostigmine group received 0.3 mg/kg neostigmine and 0.5 mg atropin IV. After TOF was measured above 0.90, the patients were extubated. Postoperative BIS and TOF values, the time to extubation, response to painful stimulus, eye opening after extubation, spontaneus movement and voice response to verbal stimulus were recorded. In addition to these parameters in 40 patients, the concentrate of the inspiratory inhalation agents (FiSEV) and the concentrate of end expiratory of anesthetic agent (End-tidal sevoflurane; EtSEV) recorded. Statistical analysis was performed using SPSS for Windows 20.0 programe. A p value of