Aterosklerotik aort kapak hastalarında istirahatta ve stres sonrası sol ventrikül fonksiyonlarının transtorasik ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 360413
  2. Yazar: AYSEL AKHUNDOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Dejeneratif aort kapak hastalığı aortik sklerozdan ciddi kapak kalsifikasyonu ve aort darlığına kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Aort kapak dejenerasyonu sadece yaşa bağlı kalsifikasyon olmayıp, aynı zamanda dinamik inflamatuvar bir süreçtir. Bu çalışmanın amacı, aort kapak dejenerasyonu ile sol ventrikül fonksiyonları ve kardiyak biyokimyasal belirteçler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya aort kapak dejenerasyonu olan 42 hasta ve kontrol grubu olarak aort kapak hastalığı olmayan 25 hasta dahil edildi. Dejeneratif aort kapak hastalığı parasternal kısa eksen görüntüde, aort kapak yaprakçıklarında bölgesel ekojenite ve kalınlık artışı olarak tanımlanmaktadır. Dejeneratif aort kapak hastaları, maksimal aort kapak hızının 2m/sn altında veya üstünde olmak üzere sklerotik ve stenotik aort kapak gruplarına ayrıldı. Çalışmaya katılan tüm hastaların semi-supin bisiklet testi öncesi ve sonrası iki boyutlu (2D) transtorasik ve ''specke tracking ''ekokardiyografi (STE) yöntemi ile incelemeleri yapıldı. Tüm ekokardiyografik görüntüler istirahatta, egzersiz zirvesinde ve toparlanma döneminde kaydedildi. Aynı zamanda aort sklerozunun CRP, hassas Troponin T, Pro BNP ve Galektin-3 gibi biyokimyasal belirteçlerle olan ilişkisi de araştırıldı. Sonuç: Temel özellikler ve klinik veriler açısından gruplar arasında fark saptanmadı. Sol atriyal alan indeksi, aort kapak gradiyenti ve E/e' değerleri aort V maks
Özet (Çeviri)
Objective: Degenerative aortic valve disease ranges from aortic sclerosis to severe calcification and aortic stenosis. Degeneration of the aortic valve is not only a calcification with aging, but it is also a dynamic inflammatory process. The aim of the study was to explore the association between aortic degeneration and left ventricular (LV) functions and its relation with biomarkers. Methods: Forty-two consecutive patients who had degenerative aortic valve disease and 25 controls with no aortic valve disease were included in the study. Degenerative aortic valve was defined as focal areas of increased echogenicity and thickening of the aortic valve cusps at parasternal short-axis images avoiding high gain settings. Patients with degenerative aortic valve disease were divided intotwo groups as aortic sclerosis and aortic stenosis according to maximum aortic velocityof above or below 2m/s. All study population underwent a two-dimensional (2D) transthoracic echocardiography (TTE) and 2D speckle tracking echocardiography (STE) before and after semi-supine bicycle exercise test. All echocardiographic recording were repeated at rest, at maximal exercise, and at recovery time. We also evaluated the association between aortic sclerosis and biomarkers such as Galactine-3, high sensitive (hs) troponin T, C-reactive protein (CRP) and pro-BNP. Results: Baseline characteristics and clinical data were similar among groups. Left atrial volume index, aortic gradients, and E/e' measurements were significantly lower in patients with aortic Vmax