Prediyaliz hastalarda apelin düzeyi ile kronik böbrek yetmezliği progresyonu arasındaki ilişki
The relationship between the apelin level and chronic kidney failure progression in predialysis patients
- Tez No: 360439
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Kronik böbrek yetmezliğinin (KBY) son yıllarda hem insidansı hemde prevalansı giderek artmaktadır. Sıklıktaki artışta diabetes mellitus, hipertansiyon gibi hastalıkların sıklığında artış ve ortalama yaşam süresinde uzama etkili nedenler arasında sayılmaktadır. KBY'nin progresyonunda etkili faktörlerden başlıcaları, hipertansiyon, proteinüri, inflamasyon, hiperlipidemi ve obezitedir. Biz çalışmamızda, prediyaliz KBY hastalarında apelin 13'ün bir yıl sonunda glomerüler filtrasyon hızının progresyonuyla arasındaki ilişkiyi değerlendirdik. Çalışmaya 144 prediyaliz kronik böbrek yetmezliği hastası alındı. 1 yılın sonunda, hastaların bir kısmı takipten çıktığı için, bir kısmı da renal replasman tedavilerine başladığı için 99 hasta ile çalışma tamamlandı. Hastaların etyoloji, böbrek yetmezliği süresi, hipertansiyon, diyabetes mellitus, koroner arter hastalığının varlığı, vücut kitle indeksi, laboratuvar tetkiklerinden hemoglobin, ürik asit, CRP, apelin 13 ile MDRD ve CKD-EPI formülü ile hesaplanmış başlangıç ve 1 yıl sonraki GFR kaybı arasında ilişki incelendi. 1 yıl sonunda Apelin-13 ile GFR kaybı arasında istatistiki olarak anlamlı ilişki bulamadık. Mevcut bilgilerimize göre, bizim çalışmamız apelin 13 düzeyi ile GFR kaybı arasında ilişkiyi değerlendiren ilk çalışma özelliği taşımaktadır. Danışman: Prof. Dr. Ekrem Doğan
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chronic Kidney Failure (CKF) has been increasing in recent years in terms of incidence and prevalence. The increase in diabetes mellitus, hypertension and other similar diseases, together with the increase in average life expectancy, are considered to be among the reasons for this increase. Major factors that are effective in the progression of CKF are hypertension, proteinuria, inflammation, hyperlipidemia and obesity. In our study, we assessed the relationship between the glomerular filtration speed of apelin 13 in predialysis patients after one year and the progression of the disease. 144 predialysis patients with chronic kidney failure were included in the study. At the end of the first year, since some of the patients were moved out of the follow-up activities and some of them started renal replacement treatments, the study was completed with 99 patients. The etiology, kidney failure duration, hypertension, diabetes mellitus, the existence of a coroner artery disease, body mass index, hemoglobin test, uric acid test, and CRP were calculated with apelin 13 and MDRD and CKD EPI formulae. The relationship between the GFR loss at the beginning and at the end of the study was examined. At the end of the first year, we were not able to find a statistically meaningful relationship between Apelin 13 and GFR loss. According to our current data, our study is the first study which examines and assesses the relationship between appelin 13 level and GFR loss. Consultant: Prof. Dr. EkremDoğan