Kahramanmaraş ilinde nöral tüp defekti olgularının demografik özellikleri
Demographic characteristics of the patients with neural tube defects in Kahramanmaraş province
- Tez No: 360438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM ZAFER YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışma da Kahramanmaraş ili sınırları içerisinde doğan bebeklerde nöral tüp defekti (NTD) sıklığınının belirlenmesi amaçlanmıştır. NTD'li bebeğe sahip ailelerinin sosyo-demografik özellikleri, annelerin gebelikleri süresince özellilkle ilk trimesterde teratojen etkenlere maruz kalıp kalmadığı (ilaç, ateşli hastalık) araştırılmıştır. Bu çalışmada Ocak 2000-Aralık 2013 tarihleri arasındaki sürede Kahramanmaraş ili sınırları içerisindeki canlı ve ölü doğum kayıtları değerlendirilmiştir. Bu sürede Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Nöroşirurji kliniği barındıran diğer hastanelerde NTD tanısıyla takip ve tedavisi yapılan hastalar incelenmiştir. Çalışmamızda 932 NTD'li hasta tespit edilmiş olup 25 hastanın bilgilerine ulaşılamamıştır. 907 hasta değerlendirilmeye alınmıştır. 907 NTD'li hastanın 702' sinde spina bifida %77,4 [528'i (%58,2) meningomyelosel, 134'ü (%14,8) meningosel, 40'ı(%4,4) dermal sinüs traktı], 107'sinde (%11,8) anensefali, 98'inde (%10,8) ensefalosel tanısı mevcuttu. 907 hastanın 574'ü (%63,2) kadın 333'ü (%36,8) erkek cinsiyete sahipti. NTD sıklığı açısından bu 907 olgu değerlendirmeye alındı. Resmi kayıtlar değerlendirildi ve çalışma süresi boyunca Kahramanmaraş ili sınırları içinde 236,442 canlı ve ölü doğum olduğu saptandı. Kahramanmaraş'ta NTD sıklığı ‰ 3,83 olarak hesaplanmıştır. Sosyodemografik özellikler, gebeliğin ilk trimestrında karşılaşılan teratojen etkenler ,anne ve babaların meslekleri, aylık maddi gelirleri ve akrabalık durumları anket yöntemiyle değerlendirildi. Annelerin ateşli hastalık geçirme oranı, ilaç kullanımları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Our objectives are to determine the frequency of neural tube defects (NTD) in Kahramanmaraş province.We investigate the sociodemographic properties of the families, teratogenic causes (drugs, febrile diseases) which are encountered in the first trimester of the pregnancy who have children with NTD. In this study live and stillbirths records are evaluated within the province of Kahramanmaras in the period between January 2000 and December 2013. In this period patients were examined which are made treatment in Kahramanmaraş Sütçü İmam University hospital and other hospital clinics. In our study, 932 patients with NTD has been detected in, 25 patients could not be reached for information. 907 patients were evaluated. 702 of them were diagnosed with spina bifida, 77.4% [528 of (58.2%) myelomeningocele, 134 (14.8%) meningocele, 40 (4.4%) dermal sinus tract] and 107 (11.8%) anencephaly, 98 (10.8%) were diagnosed with encephalocele. Of these 907 patients, 574 (%63,2) of them were female and 333 (%36,8) of them were male. 907 patients were evaluated in terms of incidence of NTD. Official records were evaluated and during the study period in the province of Kahramanmaras 236.442 live and stillbirths were found. NTD incidence was calculated as 3.83 ‰ in Kahramanmaraş. Sociodemographic characteristics, teratogenic causes which are encountered in the first trimester of the pregnancy, parents' occupations, monthly financial income, kinship status were evaluated via questionnaire method. The rate of contrating febrile diseases, the use of drugs were evaluated.