Hemodiyaliz hastalarında üre kinetik model uygulama sonuçları
Results of urea kinetic model application in hemodialized patients
  1. Tez No: 37831
  2. Yazar: ERSİN AKARSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
49 ÖZET HEMODİYALİZ HASTALARINDA ÜRE KİNETİK MODEL UYGULAMA SONUÇLARI Üre kinetik model hemodiyaliz hastalarında, diyet protein alımı ve diyaliz yeterliliğini izlemek için kullanılan yararlı bir yöntemdir. Bu çalışmada biz, haftada üç kez diyalize giren (her diyaliz 4 saat) 32 stable HO hastası (17'si erkek; 15'i kadın) kullandık ve tek havuz kinetiklerine dayanan bir yöntemle çalıştık, vakalar 3 ay süreyle izlendi. Çalışmamızda, hastalara ait ortalama KT/V 0.79+0.6; NPCR 0.87±0.28 gr/kg/gün ve diyaliz öncesi BUN değerleri 82.35±13.57 mg/dL bulundu Biz, intermittant konvansiyonel HD (CHD)'de haftalık total KT/V'nin en az 2.4 ve optimal olarak 3 olması gerektiğini düşünüyoruz. Üremik semptomlarla yakın ilişkili faktörün ise peak üre konsantrasyonu olduğuna inanıyoruz. KT/V ile NPCR ve KT/V ile prediyaliz BUN değerleri arasında güçlü korelasyon vardı (sırasıyla, r = 0.446 p < 0.0001; r= - 0.356 p < 0.001). Kinetik parametreler ile klinik durum, genellikle uyum gösteriyordu. Hemodiyaliz tedavisiyle ilişkili olarak, en fazla hospitalizasyon oranı, kontrol edilemeyen kan basıncı yüksekliği olan hastalarda tesbit edildi. Diğer taraftan, iki hastada CAPD tedavisine geçildikten sonra klinik durumda iyileşme sağlanabildi. Özet olarak; KT/V üre indeksi uygun diyaliz için pratik bir araçtır. Diyaliz esnasında yeterli yapılan ultrafiltrasyon (UF) kan basıncı kontrolüne yardımcı olacaktır. Diğer taraftan, HD hastalarında kinetik parametrelerin iyi olması yanısıra, bazı durumlarda ilave tedaviye ihtiyaç duyulabilir.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY RESULTS OF UREA KINETIC MODEL APPLICATION IN HEMODIALIZED PATIENTS Urea kinetic model is a useful method for monitoring adequacy of dialysis and diet protein intake in HD patients (pts). In this study, we use 32 stable HD patients (17 M and 15 F) on thrice weekly dialysis (4 hours/day) and we studied the method based on single pool kinetics. The cases were observed during 3 months period. Mean KT/V = 0.79±0. 16; NPCR = 0.87±0.21 g / bwt / day, and predialysis BUN levels 82.35±13.57 mg/dL of pts were obtained during study. We considered that the weekly total KT/V in conventional HD (CHD) should be at least 2.4 and optimum 3. We believe that peak urea concentration is closely related factor to ureamic symptoms. There was a significant correlation between KT/V and NPCR and between KT/V and predialysis BUN.