A genetic investigation on the evolution and taxonomy of the genus nannospalax in Turkey
Türkiye'ki nannospalax cinsinin evrim ve taksonomisi üzerine bir genetik araştırma
- Tez No: 360496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM RAŞİT BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde Türkiye'de Nannospalax cinsinin evrimsel tarihi ve taksonomik sınıflandırılmasının detayları üzerine bir görüş birliği yoktur. Bunlar farklı sitotiplerin coğrafik dağılımını, sitotiplerin birbirleriyle ilişkilerini ve kabul edilen türlerin sayılarını içerir. Bu tez çalışmasında bu sorulardan bazılarına cevap bulmak için N. xanthodon, N, leucodon ve N. ehrenbergi türlerine ait 120 örneğin 896 baz çiflik mitokondrial D-loop bölgeleri PCR metodu ile çoğaltılmış ve dizilenmiştir. Bu türlerin ve türlerin kromozomal formlarının arasındaki ilişki çeşitli filogenetik analizlerle araştırılmıştır. Sonuçta, N, leucodon ve N. ehrenbergi türlerinin sırasıyla Trakya ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan ayrı türler olduğu görülmüştür. Ayrıca, Anadolunun geri kalan kısmında sadece N. xanthodon türünün yayılış gösterdiği görüşü desteklenmemiştir. Dokuz sitotip, Türkiye'de üç farklı türün varlığını düşündüren üç ana grup oluşturmuştur. Bunlardan N. labaumei, 2n= 52S, 56W, 58 ve 60 sitotiplerini, N.xanthodon, 2n=36, 38, 40, ve 52N sitotiplerini ve N. nehringi, 2n=50E, 54C ve 56S sitotiplerini içerir.
Özet (Çeviri)
Currently there is no consensus over the details of evolutionary history and taxonomical classification of the genus Nannospalax in Turkey. This includes the geographical distribution of the different cytotypes, their relationships to one another, and the number of recognized species. In this thesis, in order to try to answer some of these questions, a 896 bp segment of the mitochondrial D-loop region of 120 samples belonging to N. xanthodon, N. leucodon and N. Ehrenbergi were amplified by the PCR method and sequenced. The relationships between species and between chromosomal forms of these species were investigated through various phylogenetic analyses. The results showed that N. leucodon and N. ehrenbergi were distinct species living in Thrace and Southeast Anatolia, repectively. Moreover, the idea that only N. xanthodon was distributed in the rest of Anatolia was not supported. Nine cytotpes were seen to cluster into three main groups, suggesting the presence of three different species in Turkey. N. labaumei includes 2n= 52S, 56W, 58 and 60 cytotpes, N. xanthodon contains 2n=36, 38, 40, and 52N cytotypes (western populations) and N. nehringi has 2n=50E, 54C and 56S cytotypes.