Kaynakla birleştirilmiş alüminyum alaşımı sacların mekanik ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi
Examination of mechanical and microstructural properties of welded aluminum alloy sheets
- Tez No: 360495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kaynak teknolojileri pek çok sektör için vazgeçilmez ve çoğu durumda alternatifi olmayan bir imalat yöntemidir. Metallerin birleştirme teknikleri insanlık tarihinde çok eski dönemlere dayanmakla birlikte gelişimi günümüzde de devam etmektedir. Soğuk Metal Transferi (Cold Metal Transfer-CMT) prosesi, kontrollü darbeli kaynak akımı ve gerilimine dayanmaktadır. Temelde bilinen MIG / MAG işleminin bir türevidir. Bu çalışmada farklı CMT kaynağı parametrelerinde, 1050 alüminyum sac-1050 alüminyum sac ve 1050 alüminyum sac-1314 galvanizli çelik sac olmak üzere iki farklı malzeme çifti bir araya getirilmiştir. Elde edilen numuneler mekanik ve metalografik açıdan incelenmiş ve sonuçları irdelenmiştir. CMT kaynağı ile geleneksel kaynak yöntemlerinde yaşanan alüminyumun saclarının birleştirilmelerindeki zorluklar meydana gelmemekte, kaynak dikişlerinin cürufsuz ve son yüzey hazırlığı gerektirmediği göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
Welding Technologies are indispensable in most industry and have no alternative among manufacturing methods. In conjunction with the assemble techniques of metals depend on too old period, the developments continue today also. Cold Metal Transfer (CMT) process depends on the controlled pulsed welding current and voltage. Essentially, it is known that a derivation of MIG/MAG process. In this study, the materials are welded in the different CMT welding parameters and two material couples as 1050 aluminum sheet-1050 aluminum sheet and 1050 aluminum sheet1314 galvanized steel sheet. These specimens are investigated in mechanic and metallographic properties and the results are examined. The complications in the welding of aluminum sheet metals in conventional welding methods do not happen in CMT process. And therefore, non-cindery and final surface condition on the material draws the attention.