A taxonomy for causes of changes in construction
İnşaat sektörünün değişim nedenleri taksonomisi
- Tez No: 313665
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. M. TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Değişim, sektörün doğasından ve projelerin birbirini tekrar etmeyen proje bazlı özelliğinden kaynaklanan, her inşaat projesinin özünde olan, kaçınılmaz bir faktördür. İnşaat sektörünün riskli ve değişken ortamı, genellikle proje sürecinde değişikliklerin oluşumunu tetikler. Değişikliklerin etkili olarak yönetimi, çoğunlukla proje başarısını arttırdığı hususu bilinen bir gerçektir. Değişikliklerin tahmin edilmesi ve değerlendirmesinin yapılması, değişim yönetim sürecinin önemli bir aşamasında yer alarak, proje yönetim ekibinin olası değişiklikler ve bu değişikliklerin projeye olan etkileri hakkında net öngörüler elde etmesini sağlamaktadır. Muhtemel değişikliklerin gözden geçirilmesi ve bu değişikliklerin projeye olan etkileri baz alınarak, etkili tahminler yapılmalıdır. Bu nedenle, proje değişiminin sistemli olarak yönetilmesini kolaylaştırmak için, değişiklik nedenlerinin kapsamlı bir modelinin oluşturulması oldukça önemlidir.Bu tez çalışması, literatür taramasından elde edilen mevcut araştırmalardaki projelerin tasarım, yapım ve kullanım aşamalarından gelen veriler, inşaat sektörüne ait proje değişiklikleri ve bunların nedenleri, baz alınarak yapılmıştır. Bu çalışmayla, değişikliklerin nedenlerinin genel ve kapsamlı bir sınıflandırılması oluşturulmuştur. Önerilen sınıflandırma, değişiklik nedenleri kategorisinin uygulanmasını kolaylaştırmak için, hiyerarşik bir formda oluşturulmuştur. Sınıflandırma, değişikliklerin kökeni ve birbirinden bağımsız olma durumuna dayanılarak, üç kategoriye ayrılmıştır. Değişiklikler, genellikle projelerin her sürecinde var olduğundan dolayı, önerilen sınıflandırma projelerin tasarım, yapım ve kullanım aşamalarının hepsinde gerekmektedir.Önerilen sınıflandırmanın geçerliliğini denetlemek için, inşaat sektöründeki uzmanlar ile anket araştırması yapılmıştır. Bu anket araştırmasından elde edilen verilerin ve uzmanlardan gelen önerilerinin yardımıyla, önerilen sınıflandırmanın son hali oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Change is an inevitable and inherent factor of each construction project which is a result of the nature of industry and the uniqueness of projects. Risky and unstable environment of construction industry usually triggers the potential of occurring changes during a project life cycle. Effective management of changes usually leads to increasing the project success. Change prediction and evaluation is the major step of change management process which enables the project management team to have a clear perspective of probable changes and their impacts on project. An effective prediction should be conducted based on a generic overview of likely causes and impacts of changes on projects; therefore establishing a comprehensive model of ?Change Causes? is imperative in order to facilitate the systematic management of project change.This thesis is based on a literature review on existing investigations and researches on project changes and their causes in construction industry and tries to develop a generic and comprehensive classification of ?Change Causes?, from project design to construction and utilization. The proposed taxonomy is in the form of a hierarchical system to facilitate the application and extension of ?Change Causes? categories. The taxonomy has 3 levels of categories which are identified based on their origin and independent from responsible party of change cause. Since the changes usually occur during the whole project lifecycle, the proposed taxonomy covers all project phases from conception to construction and commissioning.The proposed taxonomy has been validated through a survey among the construction professionals and last revisions have been conducted based on the results of validation phase.