Geri basamak akışında nanoakışkanlı salınımlı zorlanmış taşınımın sayısal analizi
Numerical analysis of pulsating forced convection in a backward facing step flow subjected to nanofluids
  1. Tez No: 360498
  2. Yazar: PINAR ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SOLMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada akışkan olarak su bazlı nanoakışkanların kullanıldığı geri basamak akışında salınımlı zorlanmış taşınımın sayısal analizi yapılmıştır. Çalışma basamak yüksekliğine göre 10 ile 200 arasında değişen farklı Reynolds sayılarında, farklı giriş hızları, farklı Strouhal sayıları alınarak yapılmıştır. Çalışma sıvısı % 1 ve % 5 hacimsel oranlarında Al2O3 ile Cu nanopartiküllerini içeren su bazlı nanoakışkanlardır. Uygun ağ yapısını belirleyebilmek için modelde ağ analizi yapılmıştır. Sayısal çözümler FLUENT programı aracılığıyla sonlu hacimler metodu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Konuyla ilgili çeşitli parametrelerin, Reynolds sayısının, salınım frekansının etkisi akış ve ısı transferi karakteristikleri sayısal olarak incelenmiştir. Nanoakışkanlar su ile karşılaştırıldığında ısı transferinde çok fazla bir gelişme görülmemiştir. Çünkü sıcak yüzey ile akışkan arasındaki sıcaklık farkı çok yüksek değildir. Nanopartiküllerden Cu nanopartikülünün oranı arttıkça ısı transferindeki gelişmenin daha iyi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study pulsating forced convection in a backward facing step flow subjected to water based nanofluids has been investigated numerically. Study is performed for different Reynolds numbers (based on the step height) in the range of 10 and 200, different inlet velocity and different Strouhal number. Water-based nanofluids of various compositions containing metallic Al2O3 and Cu nanoparticles with volume fractions ranging from 1% to 5% were examined, and the effects of the nanofluids on the heat transfer were quantified. All numerical solutions were carried out by using acommercial finite volume software package called FLUENT. The effects of various pertinent parameters, Reynolds number,and pulsating frequency on the fluid flow and heat transfer characteristics are numerically studied. When the nanofluids compared with water, heat transfer is not observed alteration. Because the difference of temperature between hot surface and fluid is not very high. While Cu nanoparticles volume fraction increases, the development of heat transfer is beter than of all.