Termoplastik polimerler üzerine peroksit etkisi ve reolojik davranışlarının incelenmesi
Peroxi̇de effects on thermoplasti̇c polymer and exami̇nati̇on of thei̇r rheologi̇c behavi̇or
- Tez No: 360499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Polimer ürünler, sanayide tek başlarına üretime katılabildikleri halde çoğu zaman çeşitli katkı ilaveleriyle güçlendirilerek kullanılırlar. Bu katkıların birçoğu polimerin yapısına katılmadan işlev görürken bir kısmı ise polimerin yapısal, dolayısıyla fiziksel özelliklerinde değişikliğe yol açarak fayda sağlar. Literatürde organik peroksit katkıların polietilen molekülünde çapraz bağlanmaya, polipropilende ise degredasyona yol açtığı bilinmektedir. Bu çalışmada Petkim Petrokimya Holding A.Ş de tübüler yöntemle üretilen (AYPE-T) F2-21T, (AYPE-T) I22-19T, (AYPE-T) F5-21T gibi polimerlerin içerisine farklı oranlarda peroksit eklenerek her bir polimerin farklı sıcaklıklardareoljik davranışları (Kaymada deformasyon hızı, viskozite, vizkoelastisite, shear stres) incelendi. Polimerlerin gösterecekleri newtonian, plastik akış, pseudoplastik akış, dilatant akış gibi davranışları incelendi. Farklı molekül ağırlığı dağılımına (MWD) sahip AYPE türlerine çok az ilave edilen organik peroksit etkisi ile yapılarında çapraz bağlanma meydana gelmiştir. Çapraz bağlanma sonucunda numunelerin viskozitesinde, shear stress değerlerinde değişim gözlenmiştir. F2-21T numunesi incelendiğinde %0 peroksit katkılı numunenin viskozite ile %0,12 peroksit katklılı numunenin viskozitesi değişik değerler göstermiştir. Numune içindeki peroksit miktarı artırıldıkça meydana gelen çapraz bağlanma arttığından viskozite değerleri artış göstermiştir. Bu değişim aynı numunenin farklı sıcaklık değerlerinde de gözlenmiştir. Sabit peroksit miktarında sıcaklık artırılarak ölçüm yapıldığında viskozitenin düştüğü gözlenmiştir. Aynı miktarda peroksit katkılı farklı numunelerin viskozitelerinin sıralaması I22-19T < F5-21T< F2-21T olarak görülmüştür. Peroksit miktarı artışıyla en fazla değişim F2-21T numunesinde en az değişim ise I22-19T numunesinde gözlenmiştir. Peroksit etkisiyle çapraz bağlanma F2-21T numunesinde diğerlerine göre daha fazla gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymers are generally used by adding various additives to strengthen their various properties even though they can be used in the industry by their own, Many of these additives will serve without joining the structure of the polymer but some additives contribute by changing the structure and the physical properties of the polymer. According to literature, while organic peroxides are known to cause cross-linking between polyethylene molecules, they also cause to degradation with polypropylene. In this study, the effect of adding organic peroxides with different ratios on rheological behaviors (shear rate, elasticity, viscoelasticity, shear stress) of low density polyethylenes such as (AYPE-T) F2-21T, (AYPE-T) I22-19T, (AYPE-T) F5-21T at different temperatures that are produced via tubular method in Petkim's was investigated. And also, the flows such as Newtonian flow, plastic flow, pseudo plastic flow and dilatant flow that are shown by behaviors of the polymers were examined. Cross-linking occurred in the structure of LDPE types having different molecular weight distribution (MWD) by the addition of even small amounts of peroxide. Shear stress values of the samples varied after crosslinking. Viscosity of F2-21T with %0 peroxide was different from viscosity of F2-21T with %0.12 peroxide. Increase in crosslinking because of increasing the peroxide amount in the samples showed a raise in viscosity values. The same change happened among the same sample with different temperatures. At constant peroxide ratio, the raise in temperatures caused a decrease in viscosity. The change in viscosity of different samples with same amount of peroxide has happened as I22-19T < F5-21T< F2-21T. With increasing amount of peroxide, while the highest change has occurred in F2-21T sample, the lowest change has taken place in I22-19T sample. Ratio of peroxide has affected the crosslink at most in F2-21T sample.