Şeffaf plastik mix lavabo bataryası tasarımı ve analizi
- Tez No: 360509
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Projede şeffaf, plastik, temizlenebilir, hijyenik, az maliyetli ve çevre dostu bir lavabo bataryasının yapımını anlatmaktadır. Öncelikle, termoplastik malzemeler hakkında bilgiler verilecek ve armatürler anlatılacaktır. Bunun ardından Dizayn girdileri ve tasarım Nx Uni graphics 7.5 programı ile oluşturulacaktır. Sonra ortaya çıkan model üzerinde plastik enjeksiyon kalıpçılığına uygun olarak kullanılabilecek 4 tip şeffaf plastik malzeme belirlenmiştir. Ardından her bir malzeme için Ansysy workbench 14.5 programında mekanik ve akış analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, şeffaf plastik mix batarya için optimum malzeme, fiyat ve mukavemet açısında seçim yapılmıştır. Buna göre Polikarbonat malzeme ile yapılması, mukavemet açısından, plastik salınımı açısından ve standartlara uygunluk açısından daha uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Project is about transparent, plastic, cleanable, hygienic, less costly construction and environmental friendly plastic basin mixer and describes how to make it. First, thermoplastic materials and sanitary fittings had been explained. Afterwards, Design entries were determined and design will be created by Nx Uni graphics 7.5 draft program. After the resulting model can be used according to the above 4 types of plastic, injection molding of transparent plastic material will be designated. Then, for each material, mechanical and flow analysis were done in the Ansys workbench 14.5 program. Consequently, in the sense in which the material strength and value and will be settled to be the optimum level. There is found that Polycarbonate material is the best.