Metal nanoparçacık ve iletken polimer modifiye karbon nanotüp elektrotta hidrazinin elektrokimyasal davranışı
Electrochemical behaviour of hydrazine at metal nanoparticles and conductive polymer modified carbon nanotube electrode
- Tez No: 360511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Hidrazin (N2H4) ve türevleri endüstriyel uygulamalar ve yakıt pillerinde, patlayıcılarda, antioksidanlarda, roket yakıtlarında, korozyon inhibitörü olarak, insektisitlerde, bitki büyüme regülatörlerinde yaygın olarak kullanılır. Hidrazin çevreye zarar vermediği için (CO2 gibi) direk hidrazin yakıt pillerinde kullanılan ideal bir yakıttır. Buna ek olarak yapılan çalışmalar hidrazinin elektro-oksidasyon sürecinin herhangi bir zehirlenme etkisi göstermediğini ortaya koymuştur. Karbon nanotüperin (CNTs) geniş yüzey alanı, yüksek elektriksel iletkenlik, kimyasal kararlılık ve önemli mekaniksel özellikler gibi birçok özelliği vardır. Elektron transferlerini hızlandırmak için elektrokimyasal cihazlarda elektrot malzemesi olarak kullanılabilir. Son yıllarda elektrokimyasal yöntemlerle sentezlenen iletken polimelerler elektrot yüzeylerinde kullanılmaktadır. Ayrıca bu polimer yüzeylere modifiye edilen metal nano parçacık yüklü elektrotlar için yoğun bir araştırma vardır. Çünkü nano boyutlarda maddenin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin değiştirilmesi maddenin birim ve aktif yüzey alanının artmasına neden olur. Elektrokimyasal metodlarla daha saf metal nano parçacıklar elde edilebilir. Pt ve Au gibi metal nano parçacıklar anotta hidrazin yükseltgenmesinde katalitik aktivite göstermektedir. Bromkresol Purple (BCP) bir pH indikatörüdür. Bu çalışmada, Pt ve Au metal nanoparçacıklarla modifiye edilen poli(BCP)/CNT/GCE'de hidrazinin yükseltgenmesinin elektrokimyasal davranışı incelenmiştir. Ayrıca hidrazin tayini için voltammetrik yöntem geliştirilmiştir. Önce camımsı karbon elektrot yüzeyine karbon nanotüp damlatılarak CNT/GC elektrot oluşturulmuştur. Bromkresol monomeri elektrokimyasal olarak bu elektrot yüzeyine modifiye edilerek poli(BCP)/CNT/GC elektrot oluşturulmuştur. Daha sonra bu polimer film üzerine sırasıyla Pt ve Au nano parçacıklar güçlü asidik koşullarda döngüsel voltammetri kullanılarak biriktirilmiştir. Modiye elektrotlar elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve X-ışınları dağılım spektroskopisi (EDX) ve X-ışınları fotoelektron spektroskopisi (XPS) kullanılarak karekterize edilmiştir. Hidrazin yükseltgenmesinin elektrokimyasal davranışı Pt ve Au metal nano parçacıklarla modifiye edilmiş poli(BCP)/CNT/GC elektrotta fosfat tamponu içinde incelendi. Sonuçlar yalın camımsı karbon elektrot ve modifiye edilen diğer elektrotlarla karşılaştırıldı. Hidrazin oksidasyon pikini en negatif potansiyele kaydıran ve en yüksek akım elde edilen, dolayısıyla en yüksek katalitik aktivite gösteren Ptnano/poli(BCP)/CNT/GC ve Aunano/poli(BCP)/CNT/GC elektrotlar olarak gözlemlendi. 1.0 mM hidrazinin yükseltgenmesine ilişkin pik potansiyelleri ve pik akımları: Ptnano/poli(BCP)/CNT/GCE (-447 mV, 175,6 µA), Ptnano/CNT/GCE (-461 mV, 133,1 µA) Ptnano/poli(BCP)/GCE (-470 mV, 59,2 µA), Aunano/poli(BCP)/CNT/GCE (-28 mV, 189,4 µA), Aunano/CNT/GCE (-38 mV, 154,7 µA) Aunano/poli(BCP)/GCE (173 mV, 41,4 µA) olarak bulundu. Bu sonuçlar Aunano/poli(BCP)/CNT/GC ve Ptnano/poli(BCP)/CNT/GC elektrodun yakıt pillerinde anot materyali olarak kullanılabileceğini gösterdi. Sonuç olarak Karaçay Nehrinden alınan atık su örneğinde hidrazin tayini için Aunano/poli(BCP)/CNT/GC elektrot kullanıldı. Bu elektrot iyi bir kararlılık, duyarlılık, tekrarlanabilirlik ve seçicilik göstermiştir. Önerilen yöntem pratik ve başarı bir şekilde hidrazin tayini için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hydrazine (N2H4) and its derivatives are widely used in industrial applications and agriculture as fuel cells, explosives, antioxidants, rocket propellants, corrosion inhibitor, insecticides and plantgrowth regulators. Hydrazine is an ideal fuel for a direct fuel cell system because it does not exhaust environmentally loading materials such as CO2. In addition, studies have shown that the hydrazine electro-oxidation process does not suffer from any poisoning effect. Carbon nanotubes (CNTs) are new kinds of carbon nanostructure materials possessing properties such as high surface area, high electrical conductivity, chemical stability and significant mechanical strength. They can be used to promote electron transfer reactions when applied as electrode materials in electrochemical devices. The conductor polymers synthesizing with the electrochemical method in the electrode surface are using in recent years. Moreover, metal nanoparticle electrodes modified on this polymer surfaces are densely the subject of the researches. In the nanodimensions, because of changing both physical and chemical characteristics of the substance and very increasing the unit surface field of the substance, active surface area also increase. More pure metal nanoparticle can be obtained with the electrochemical methods. Metal nanoparticles such as Pt and Au are demostrated the catalytical effect on the anodic oxidation of hydrazine. Bromocresol purple (BCP) is a pH indicator. In this study, we have observed the electrochemical behaviour of hydrazine oxidation was investigated at Pt and Au nano particles modified poly(BCP)/CNT/GC electrodes, we have also developed voltammetric methode for determination of hydrazine. Firstly, carbon nano tube was dropped on glassy carbon electrode and obtained electrode was donated as CNT/GCE. Bromcresol purple monomers were polymerized by using cyclic voltammetry at CNT/GCE surface and obtained electrode was donated as poly(BCP)/CNT/GCE. After electrochemical polymerization, Pt and Au particles were doped on the polymer film carbon nanotube GCE surface by electrochemical reduction from their acidic solutions, respectively. Modified electrodes were characterized with electrochemical impedance spectroscopy (EIS), scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX) techniques. The electrochemical behaviour of hydrazine oxidation was investigated at Pt and Au nano particles modified poly(BCP)/CNT/GC electrodes in phosphate buffer solution (PBS). The obtaining results were comparing with other modified and bare electrodes. The best catalytic activity was obtained at Ptnano/poly(BCP)/CNT/GCE and Aunano/poly(BCP)/CNT/GCE due to the shift of oxidation peak to more negative potential values than other electrodes with a highest current value. The peak potential and current oxidation of 1.0 mM hydrazine obtained at Ptnano/poly(BCP)/CNT/GCE (-447 mV, 175,6 µA), Ptnano/CNT/GCE (-461 mV, 133,1 µA) Ptnano/poly(BCP)/GCE (-470 mV, 59,2 µA), Aunano/poly(BCP)/CNT/GCE (-28 mV, 189,4 µA), Aunano/CNT/GCE (-38 mV, 154,7 µA) Aunano/poly(BCP)/GCE (173 mV, 41,4 µA). These results have demonstrated Aunano/poly(BCP)/CNT/GC and Ptnano/poly(BCP)/CNT/GC electrode could be used in fuel cell as anode material. Finally, Aunano/poly(BCP)/CNT/GCE is used determination of hydrazine in Karaçay River waste water sample. This electrode has good stability, sensitivity, reproducibility and selectivity. The proposed method has also been practically and successfully applied for the determination of hydrazine.