Preparation and characterization of metal nano particles modified polymer and multiwalled carbon nanotube film electrodes and their applications
Metal nano parçacık modifiye edilmiş polimer ve karbon nanotüp film elektrotların hazırlanması, karakterizasyonu ve analitik uygulamaları
- Tez No: 342647
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERYA DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda nanoteknoloji ve nanobilimdeki gelişmeler ile fizik, kimya ve biyoloji konusunda bilgi sağlayan sensör çalışmaları da artmıştır. Geleneksel elektrotların kimi uygulamalardaki yetersizliği, analitlere karşı katalitik etkinliği ve seçimliliği yüksek, farklı yüzeylere ihtiyaç duyurmuştur. Bu amaca yönelik yüksek iletkenlik, geniş ve etkin yüzey alanlarına sahip karbon nanotüp ve iletken polimer filmlerin metal nanoparçacıklar ile birleştirilmesi önemli yeni nesil elektrot malzemeleri olarak kullanılmaktadır. Üç bölümden oluşan bu tez çalışmasının ilk kısmında metal nanoparçacıklar ile modifiye, poli-aminofenol polimer film elektrotlar hazırlanarak, glikozun elektrokatalitik yükseltgenmesine olan etkileri incelenmiştir. 1M NaOH çözeltisi içinde glikozun yükseltgenmesine karşı en yüksek katalitik etkinlik, altın nano parçacıkların polimer film yüzeyinde biriktirildiği koşullarda gözlenmiştir (Au-PAP/GCE). Yalın camımsı karbon elektrot glikoza yanıt vermezken metalik nano parçacık modifiye polimer elektrot ile hem akım 6 kat artrmış hem de yükseltenme pik potansiyelini 38 mV daha negatife kaydırmıştır. İkinci kısımda ise metal nanoparçacıklar ile modifiye, PEDOT polimer film elektrotlar hazırlanarak, oksijenin elektrokatalitik indirgenmesine olan etkileri incelenmiştir. Oksijen ile doyurulmuş 0.5M NaOH çözeltisi içinde oksijen indirgenmesine karşı en yüksek katalitik etkinlik, nikel ve bakır nano parçacıkların PEDOT yüzeyinde birarada olduğu koşullarda saptanmıştır (Ni-Cu-PEDOT/GCE). Bimetalik nano parçacık modifiye karbon nanotüp kaplı elektrot camımsı karbon elektrot ile karşılaştırıldığında indirgenme pik potansiyelini 93 mV daha pozitife kaydırmıştır. Son kısımda ise metal nanoparçacıklar ile modifiye, koşullandırılmış çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNT) kaplı elektrotlar hazırlanarak nitritin elektrokimyasal davranışı incelenmiştir. (MWCNT) kaplı elektrot üzerine Au nanoparçacıklar oluşturulmuştur. MWCNT elektrotta yalın camımsı karbon elektroda göre katalitik etkinin arttığı saptanmıştır. Au MWCNT elektrot ile pik akımlarında artış gözlenmiştir. Nitritin elektrokimyasal davranışı diferansiyel puls voltammetri ile çalışılmıştır. Belirtme sınırı yalın GCE için 1x10-5M, MWCNT/GCE için 4x10-6M ve Au-MWCNT/GCE için 10-8 M olarak bulunmuştur. Tüm polimer ve karbon nanotüp ile modifiye edilmiş elektrot yüzeyleri ve onların metal nano parçacık kaplı formları atomik kuvvet mikroskopu, taramalı elektron mikroskopu ve X-ışını kırınım spektroskopisi ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, sensor studies that provide information on physic, chemistry and biology were increased with the progress on nanoscience and nanotechnology. The insufficient behaviour of conventional electrodes in some applications, cause the necessity of different active surfaces which were more selective and catalytically active towards analytes. The combination of metal nano particles with conductive polymers and carbon nanotubes which have high conductivity and wide active surface area was used as important new electrode materials. In the first part of this thesis which consisted of three different sections, metal nano particles modified poly-aminophenol electrodes were prepared and their effect on glucose oxidation reaction was investigated. The best catalytic activity towards glucose oxidation reaction in 1M NaOH solution was obtained for existence of Au nanoparticles on the polymer surface (Au-PAP/GCE). However bare glassy carbon electrode wasn?t response for glucose, Au nanoparticules modified polymer electrodes shifted not only higher the peak current 6 times but also the oxidation potential about 38 mV negative. Second part of this thesis, poly (3, 4-ethylenedioxithiophene) (PEDOT) film modified electrodes were used for oxygen reduction reaction. The best catalytic activity towards oxygen reduction reaction in O2 saturated 0.5 M NaOH solution was obtained for coexistence of Ni and Cu nanoparticles on the PEDOT/GCE .Bimetallic nano particles modified polymer electrodes shifted the reduction potential about 93 mV positive compared to the bare electrode. Finally metal nano particles modified acid treated carbon nanotube covered electrodes were prepared and their effect on electrochemical behaviour of nitrite. Au nanoparticles were consisted of the MWCNT/GCE surface. Instead of bare GCE, Au-MWCNT/GC electrode indicated high catalytic effect for nitrite. The determination of nitrite was studied by DP. The detection limits were calculated for nitrite, bare GCE 1x10-5M, MWCNT/GCE 4x10-6M and for Au-MWCNT/GCE 10-8 M respectively. All polymer and carbon nanotube modified electrode surfaces were characterized by atomic force microscopy, X-ray diffraction spectroscopy and scanning electron microscopy.