Cephalaria Gigantae (Ledeb.) Bobrov bitkisinin fenolik bileşiklerinin HPLC-UV ile aydınlatılması
Elucidation of phenolic compounds of the plant Cephalaria gigantae (Ledeb.) Bobrov by HPLC-UV
- Tez No: 360516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE AKYÜZ TURUMTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Doğal antioksidan maddelerden fenolik bileşikler için bitkiler potansiyel kaynaklardır. Fenolik maddeler, antikanserojen, antimutajen ve antimikrobiyal aktivite göstermeleri bakımından da insan sağlığı ile yakından ilişkilidir. Bu sebeple son yıllarda bitkilerden fenolik maddelerin elde edilmesi ve bunların biyoaktivitelerinin araştırılması üzerine yapılan çalışmaların hız kazandığı görülmektedir. Cephalaria türünün üyelerinin içerdiği çeşitli ikincil metabolitlerin yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında Cephalaria gigantae (Ledeb.) Bobrov bitkisinin fenolik bileşimi HPLC-UV ile incelenmiştir. Rize Verçenik yaylasından toplanan bitki örnekleri, güneş almaksızın kurutulup çiçek, tepe, yaprak ve sap kısmı ayrılıp öğütüldü. Toz haline getirilen kısımlar metanol ile ekstrakte edildi. Çözücüleri uçurulup sulu ortama alınarak dietil eter, etil asetat ve n-bütanol ile sıvı-sıvı ekstraksiyonu yapıldı. Kalan sulu çözelti dahil dört ayrı fraksiyona ayrıldılar. Yalnızca çiçek kısmında organik fazlar birlikte toplandı ve böylece çiçek kısmının organik ve sulu olmak üzere iki fraksiyonu elde edildi. Ekstraktlar optimize edilen gradiyent elüsyon yöntemle HPLC-UV de analiz edilerek sonuçlar mg eşdeğer standart/g ekstrakt olarak ifade edildi. En yüksek miktarda klorojenik asit olmak üzere, protokatekuik asit ve kafeik asit bitkinin tüm kısım ve tüm çözücü ekstraktlarında gözlenmiştir. Bitkinin tepe kısmında isoramnetin, yaprak ve sap kısmında, p-OH benzoik asit ve vanilik asit, çiçek kısmında kuersetin ve sap kısmında ferulik varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plants are potential source for phenolic compounds from natural antioxidan substance. Phenolic substances are closely related with human health in terms of their functions as anticarcinogenic, antimutagen and antimicrobial, are related with the human health. Therefore, it's obviously seen that, the studies on obtainment phenolic substance from the plants and the research of their bioactivities have accelerated recently. It's determined that various secondary metabolites in the members of Cephalaria species, have been used in conventional medicine for ages. In this thesis, phenolic component of Cephalaria gigantae (Ledeb.) Bobrov was analyzed by HPLC-UV. The plant samples, picked from Rize Verçenik plateau, were dried away from the sun lights and separated parts of flower, top, leaf and stem of the plant were grinded. Pulverized parts were extracted with methanol. Obtained extracts were taken aqueous solutions following evaporation of their solvent and subjected liquid- liquid extraction with diethyl ether, ethyl acetate and n-butanol, successively. They were separated four individual fractions including aqueous residue. The organic fractions collected together only for flower part of the plan and two fractions as organic and aqueous were obtained for flower part. Extracts were carried out by HPLC-UV using optimised gradient elution method and the results were expressed as mg standard equivalent /g extract. chlorogenic acid, as the most amount, protocathecuic acid and caffeic acid were observed in the whole parts of the plant and all solvent extracts. It was also observed other phenolic compounds in the plant parts such as isoramnetin in the top part, p-OH benzoic acid and vanilic acid in the leaf and stem parts, quercetin, in the flower part and ferulic acid in the stem part.