Bazı yabancı ot türlerinin biyolojik savaş açısından önemli fungal patojenleri üzerinde ön araştırmalar
- Tez No: 46768
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TANJU NEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
- 70 - ÖZET 1993-1994 yıllarında gerçekleştirilen arazi incelemelerinde bazı yabancı otlar üzerinde l'i yaprak leke, 3rü külleme, 3'ü rastık ve 21 'i pas hastalığı olmak üzere toplam 28 fungus türü tespit edilmiş ^e biyolojik mücadele potansiyelleri değerlendirilmiştir. İnceleme gezilerinde daha çok pas hastalıkları tespit edildiğinden ayrıntılı çalışmalar bu hastalık grubu üzerinde yoğunlaştırılmış ve bu etmenlerin ülkemizde tespit edilen konukçuları ve morfolojik özellik leri ile birlikte gözlem sonuçları verilmiştir. I Gözlemler neticesinde Acroptilon repens ' in mücadelesinde Puccinia acroptili, Centaurea solstitialis'in mücadelesinde Puccinia centaureae, Chondrilla juncea ' nın mücadelesinde Puccinia chondrillina, 1 Xanthium strumarium'un mücadelesinde Puccinia xanthii ve Malva silvestris'in mücadelesinde Puccinia malvacearum umutvar patojenler olarak bulunmuştur. Bu çalışma ile Notobasis syriaca üzerinde Puccinia notobasidis, Rhagadiolus stellatus üzerinde Puccinia rhagadioli ülkemiz için ilk olarak tespit edilmiş bulunmaktadır. Ayrıca Heterosporium sp. için Cynodon dactylon, Aecidium scabiosae için Cephalaria transsilvanica ve Knautia integrifolia var. bidens, Puccinia centaureae için Centaurea iberica, P. pimpinellae için Pimpinella peregrina, Uromyces trifolii için Trifolium pilulare ve Salsola kali için Uromyces salsolae ülkemiz için yeni konukçular olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-71- SOMMARY In this research, that is carried out between1 the years 1993 and 1994 on ! the weed diseases of the Aegean region, one leaf spot, three powdery mildews, three smuts and twentyone rusts were found on the different species of weeds, and their pathogens were evaluated from the point of view of biocontrol of weeds. In the field observations rust diseases most commonly were found, and detailed studies were carried on rust pathogens and their morphological characteristics and hosts in Turkey. According to field observations ; Puccinia acroptili, P. centaureae, P. chondrillina, P. xanthii and j\_ malvacearum were found respectively as promised biocontrol agents for Acroptilon repens, Centaur ea solstitialis, Chondrilla juncea, Xanthium strumarium and Malva silvestris. In the research, Puccinia notobasidis on Notobasis syriaca and P. rhagadioli on Rhagadiolus stellatus were found as new rust species for Turkey. Furthermore, Cynodon dactylon for Heterosporium sp., Cephalaria transsilvanica and Rnautia integrifolia var. bidens for Aecidium scabiosae, Centaurea iberica for Puccinia centaureae, Pimpinella peregrina for I\_ pimpinellae, Trifolium pilulare for Uromyces trifolii and Salsola kali for Uromyces salsolae were determinated as new hosts in Turkey.