Indoor radon measurements in the Abant iİzzet Baysal University campus
Abant İzzet Baysal Üniversitesi bina içi radon gazı ölçümü
  1. Tez No: 360546
  2. Yazar: ŞEYMA ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DENİZLİ, DOÇ. DR. HAKAN YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mayıs 2012'den ve Mayıs 2013'e kadar bina içi radon konsantrasyonu, AlphaGUARD P30 radon detektörü ve kısa süreli Elektret Odaları kullanılarak ölçülmüştür.  Ölçümlerde rastgele ve tekrarlayan bir deney planı izlenmiştir. Tüm ölçümler Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin 5 fakültesinde gerçekleştirilmiştir. Örneğin Fen Edebiyat Fakültesinde yalnızca AlphaGUARD P30 radon detektörü kullanılarak radon seviyesinin kat yüksekliğine ve cephe yönüne bağımlılığı hesaplanmıştır. Tukey'in çoklu karşılaştırma testini izleyen tek-yönlü ve iki-yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Genel Lineer Model (GLM) ve Regresyon Analizleri yapılmıştır. En iyi Yapay Sinir Ağları (YSA) benzetimi için bina içi radon seviyeleri hava sıcaklığına, hava basıncına, bağıl neme, hava sıcaklğı ve bagıl nem etkileşimine, yerel zamana, konuma, aya, kat yüksekliğine ve cephe yönününe bağlı bir fonksiyon olarak seçilmiştir. 27 YSA'nın dışında, en iyi performanslar MLP-2-B-L ve iki PCA'lı MLP (AlphaGUARD ve ST Chamber için) olup, uzaysal-zamansal dinamiklerin değişimi sırasıyla kat yüksekliği ve cephe yönü veya konum, bunlara ek olarak hava sıcaklığı, hava basıncı, bağıl nem, hava sıcaklığı ve bağıl nem etkileşimi, zaman ve konuma bağlı bir fonksiyon olan bina içi radon seviyelerine %96.7, %59.1 ve %87.6 kadar katkıda bulunmaktadır. Tüm ortalama radon konsantrasyonları, bina içi radona maruz kalmaktan dolayı sağlığımız için tehdit oluşturan en düşük seviyenin altındadır.
Özet (Çeviri)
Indoor radon concentration was measured by using AlphaGuard Radon Monitor and short term Electret Chambers from May 2012 to May 2013. Measurements followed a randomized and repeated pattern of experimental design. All the measurements were carried out at five faculty buildings of AIBU. For instance at the Faculty of Arts and Science where we used only AlphaGuard monitor to fi gure out the dependence of the radon concentration on the floor level and aspect directions (south vs north). Following the Tukey's multiple comparisons, one-way and two-way Analysis of Variance (ANOVA), General Linear Model (GLM) and Regression Analysis were performed. The Best Arti cial Neural Networks (ANNs) emulating indoor radon levels were selected as a function of air temperature, air pressure, relative humidity, air temperature by relative humidity interaction, local time, location, month, floor and aspect. Out of 27 ANNs, MLP-2-B-L and MLP with PCA (for both AlphaGUARD and ST Chambers) performed best and could be contributing to 96.7%, 59.1% and 87.6% of variations in spatio-temporal dynamics of indoor radon levels as a function of floor level and aspect or location respectively, in addition to air temperature, air pressure, relative humidity, air temperature by relative humidity interaction, time and location, month, location by month interaction. The mean indoor radon levels stay below the reference level to minimise health risks due to indoor radon exposure.