Comparison of cognitive modeling and user performance analysis for touch screen mobile interface design
Bilişsel modelleme ve kullanıcı performans testi yöntemlerinin dokunmatik mobil arayüz tasarımında karşılaştırılması
- Tez No: 360564
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, dokunmatik ekranlı mobil uygulamaların kullanılabilirliğini bilişsel modelleme ve son kullanıcı kullanılabilirlik testi metotlarıyla analiz ederek karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışma, bilişsel modelleme yönteminin dokunmatik mobil cihazlarda verdiği tahmini sonuçlarının doğruluğunu araştırmaktadır. Çalışmada, bilişsel modelleme yöntemi için CogTool uygulaması kullanılmıştır. Mobil uygulama olarak her iki yöntemin uygulanması için uygun olan Turkcell Cüzdan uygulaması seçilmiştir. Uygulama geliştiricileri ile görüşülerek en çok kullanılan ve kritik olduğu düşünülen 8 görev belirlenmiştir. Uygulamayı daha önce kullanmamış 10 kullanıcı seçilerek kullanılabilirlik laboratuvarında kullanıcılarla test gerçekleştirilmiştir. CogTool deneyimli kullanıcı performans tahmin sonuçları verdiği için çalışma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Kullanıcılar ilk önce görevleri gerçekleştirerek uygulama üzerinde deneyim sahibi olmuştur. Kullanıcılarla yapılan ikinci testin sonuçları CogTool sonuçları ile karşılaştırılmıştır. CogTool sonuçları adım adım analiz edilerek, görevler adım bazında ve toplam süre bazında karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, CogTool dokunmatik mobil telefon uygulama arayüzlerinde kullanıcı performanslarına yakın tahmin sonuçları vermektedir. Ancak, CogTool kullanılırken kullanıcıların sayfa üzerinde yapmaya çok alışık oldukları işlemler veya seçim yapmasını gerektiren seçenekler olduğu durumlarda“Think Operation”süresi işleme uygun olarak değiştirilmeli veya silinmelidir. Ayrıca, çalışma CogTool'u uygulamanın kullanıcı testi yöntemini gerçekleştirmenin üçte biri zaman gerektirdiğini göstermiştir. Bunun yanında, çalışma sonuçları CogTool'un kullanıcı memnuniyetini etkileyen bazı faktörlerin ölçülmesi için kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to analyze and comparatively evaluate the usability of touch screen mobile applications through cognitive modeling and end-user usability testing. The study investigates the accuracy of the estimated results cognitive model produces for touch screen mobile phone interfaces. CogTool application was used as the cognitive modeling method. Turkcell Cüzdan application, which is suitable for the implementation of both methods, was chosen as the mobile application. Based on the feedback given by the developer of the application, 8 tasks were determined, considering the most widely used actions and critical operations on the application. 10 people who had not used the application before were selected and user tests were conducted in a usability laboratory. Since CogTool gives skilled users' performance prediction, the test was performed twice. CogTool predictions were compared with the second test results. The results obtained from CogTool were analyzed step by step, and tasks were compared on the basis of step time and total task completion time. This study reveals that CogTool gives approximate estimations with actual user performance on touch screen mobile phone application interfaces. However, if there are special cases in the tasks such that users are very accustomed to the steps or decision-making is involved in the tasks, the“Think Operation”in CogTool should be changed appropriately or it should be deleted. In addition, this study shows that performing cognitive modeling method requires one third of the time needed for conducting end user tests. Furthermore, the results reveal that CogTool can be used for measuring some factors which affect user satisfaction level.