Organizational adoption of mobile communication technologies
Mobil iletişim teknolojilerinin kurumsal kabulü
- Tez No: 360579
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇETİN, DOÇ. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı, mobil iletişim teknolojilerinin, özellikle akıllı telefonların, özel sektörde kurumsal kabulünü etkileyen kilit etkenleri belirlemektir. Bu bağlamda, yeniliklerin yayılması teorisi (Diffusion of Innovation theory), kurumsal teori (Institutional theory) ve teknoloji-organizasyon-çevre çerçeve modeli (Technology-Organization-Environment framework) temel alınarak kapsamlı bir araştırma modeli önerilmiştir. Çalışmada nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin ve veri analizinin bir arada olduğu karma araştırma yöntemlerinden sıralı açıklamalı desen (sequential explanatory design) kullanılmıştır. Araştırmaya, Türkiye'den 213 ve Kanada'dan 141 özel sektörde faaliyet gösteren firma katılmıştır. Üst ve orta düzey yöneticilerden anket yöntemiyle toplanan veriler, yapısal eşitlik modeli (structural equation model) kullanılarak analiz edilmiş ve böylelikle araştırma modeli test edilmiştir. Mülakat yöntemiyle toplanan veriler ise sürekli karşılaştırma metodu (constant comparative method) kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, araştırma modeli Türkiye'de faaliyet gösteren firmalarda uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, tecrübe, güvenlik ve rakip baskısı, müşteri beklentileri ve ortak beklentileri gibi çevresel etmenlerin Türkiye'de kurumsal kabulü etkileyen en önemli etken olduğunu göstermektedir. Elde edilen nicel bulgular bu sonuçları doğrulamaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, araştırma modeli Kanada'da faaliyet gösteren firmalarda uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, güvenlik ve üst yönetim desteğinin Kanada'da kurumsal kabulü etkileyen en önemli etken olduğunu göstermektedir. Nicel bulgular, nitel araştırma sonuçlarını desteklemektedir. Elde edilen sonuçlar, iki ülke arasında kabul davranışı bağlamında önemli farklılıklar olduğunu gösterdiğinden, çalışmanın son bölümünde iki ülkenin kabul davranışı arasındaki farklılıklar incelenmiş ve kültürel farklılıkların kabul davranışı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonuçları, ulusal kültürün akıllı telefonların kurumsal kabulü üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu bulguların yansımaları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the key adoption factors for mobile communication technologies, specifically smartphones, at private sector organizations. We have proposed a comprehensive research model based on the Diffusion of Innovation theory, Institutional theory, and Technology-Organization-Environment framework. Sequential explanatory design mixed method research strategy, which incorporates quantitative and qualitative approaches was used in this research. A Structural Equation Model was used to assess the model based on the data collected from senior and middle managers at 213 and 141 private sector organizations in Turkey and Canada, respectively. The Constant Comparative Method was used to analyze follow-up data that resulted from transcription of the interviews. In the first part of the study, the research model was applied in Turkish organizations. The results show that expertise, security and the environmental characteristics of competitive pressure, customer expectations, and partner expectations have the most significant influence on adoption in Turkey. The qualitative findings confirmed these results. In the second part of the study, the research model has been applied in Canadian organizations. Results show that security and top management support have the most significant effect on adoption in Canada. The qualitative findings confirmed the quantitative results. As these results suggest that there are significant differences between the two countries in terms of their adoption behavior, in the third part of the study, we investigated the differences in patterns between the adoption behaviors of the two countries and identified the impact of cultural differences on adoption. The results show that national culture has a significant effect on the adoption of smartphones by organizations. The implications of these findings are discussed.