Firmaların mobil pazarlama uygulamalarını benimsemesinin firma ve pazar performansına etkisi
The effect of competition of mobile marketing applications on the company and market performance
  1. Tez No: 536274
  2. Yazar: ZÜHRE ZELAL DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler şirketler için önemli pazarlama fırsatları yaratmaktadır. Şirketlerin pazarlama faaliyetlerini etkileyen son teknolojik gelişmelerden biri de mobil iletişimin pazarlama iletişimi kanalı olarak kullanılmasıdır. Malların, hizmetlerin ve fikirlerin tanıtımı sürecinde, bu durum, hedef müşterilerle pazarlama iletişimi kurmak olarak tanımlanabilen“Mobil Pazarlama”nın önemini artırdı. Tornatzky ve Fleischer (1990), örgütsel benimsemeyi etkileyen üç temel belirleyiciden oluşan teknoloji, organizasyon ve çevre bağlamlarını geliştirilerek firma ve kuruluşların çalışmalarında başarıyla uygulanmasına katkı sağlamıştır. Bu çalışmada firmaların teknoloji ve örgütsel bağlamda mobil pazarlama uygulamlarını benimsemesinin firma ve pazar performansında yarattığı etki açıklanmaktadır. Yapılan anket çalışması faktör analizi, korelasyon ve yapısal eşitlik modeli kullanılarak bulgular analiz edilmiştir. Anahtar Kelime: Mobilite, Mobil İletişim, Mobil Pazarlama, Mobil Pazarlamanın Benimsenmesi, Performans
Özet (Çeviri)
Developments in information and communication technologies create significant marketing opportunities for companies. One of the latest technological developments affecting the marketing activities of companies is the use of mobile communication as a marketing communication channel. In the process of introducing goods, services and ideas, this situation has increased the importance of ı Mobile Marketing bu which can be defined as marketing communication with target customers. Tornatzky and Fleischer (1990) contributed to the successful implementation of companies and organizations by developing technology, organization and environment contexts that consisted of three key determinants of organizational adoption. In this study, the adoption of mobile marketing applications in technology and organizational context of firms explains the effect of firm and market performance. The findings were analyzed using factor analysis, correlation and structural equation model. Keyword (s): Mobility, Mobile Communications, Mobile Marketing, Adoption of Mobile Marketing, Performance