Göreme Milli Parkı'nda yayılış gösteren lycosidae (araneae) familyasına ait bazı örümcek türleri üzerine sitogenetik araştırmalar
Cytogenetic investigations on some spiders belonging to lycosidae (araneae) family in Göreme National Park
  1. Tez No: 360586
  2. Yazar: ABDULLAH DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜBEYDE KUMBIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Lycosidae familyasına ait Pardosa lugubris, Pardosa amentata, Lycosa singoriensis, Geolycosa vultuosa ve Xerolycosa nemoralis'in gonadlarından elde edilen mitotik ve mayotik kromozomların karyolojik ve sitogenetik özellikleri araştırılmıştır. P. lugubris, P. amentata, L. singoriensis, G. vultuosa ve X. nemoralis'in erkek bireylerinde diploid sayı ve eşey kromozomu sistemleri sırasıyla 2n=28 (X1X20), 2n=28 (X1X20), 2n=24 (X1X20), 2n=22 (X1X20) ve 2n=22 (X1X20) şeklindedir. Mayozun birinci profaz evresinde P. lugubris ve P.amentata da 13 otozomal bivalent, L. singoriensis'de 11 otozomal bivalent, G. vultuosa ve X. nemoralis'te 10 otozomal bivalent tespit edilmiştir. Bütün türlerde kromozomlar akrosentrik tiptedir.
Özet (Çeviri)
In this study, karyologic and cytogenetic characteristics of Pardosa lugubris, Pardosa amentata, Lycosa singoriensis, Geolycosa vultuosa and Xerolycosa nemoralis were investigated by examining mitotic and meiotic chromosomes obtained from gonad cells. The number and the sex chromosome system of P. lugubris, P. amentata, L. singoriensis, G. vultuosa and X. nemoralis males was 2n=28 (X1X20), 2n=28 (X1X20), 2n=24 (X1X20), 2n=22 (X1X20) ve 2n=22 (X1X20), respectively. P. lugubris and P.amentata had 13 autosomal bivalents, L. singoriensis had 11 autosomal bivalents, G. vultuosa and X. nemoralis had 10 autosomal bivalents during the first meiotic prophase and metaphase. Both species possessed acrocentric chromosomes at karyotype.