Salihli-Demirköprü baraj çevresinde yüksek gerilim ve doğal radyasyonun bitkiler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 36059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KAMİL YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
5. DZET Bu çalışmada, yüksek gerilim hatlarının tarım bitkilerinin meta bolizmasını nasıl etkilediğini araştırmak için, Manisa ili ilçe lerindeki tarım bitkilerinden buğday, asma, pamuk ve gül ' de NPK değişimi incelenmiştir. 34500 voltluk yüksek gerilim hatlarının buğdayda K ve N alınımını teşvik etmiş, asma bitkisinde ise engellemiştir. 154000 voltluk yüksek gerilim hatlarının altında ise asmada K ve N alınımı artar ken, buğdayda azalmıştır. Pamuk bitkisi 34500 voltluk gerilimden %NPK miktarları açısından etkilenmemiştir. Benzer şekilde asmalar da oluşan üzümlerin şeker miktarlarıda yüksek gerilimin herhangi bir konumundan etkilenmemiştir. Doğal radyoaktivitenin bulunduğu kaynaklar tek başlarına ya da yüksek gerilimle birlikte etkileri açısından tarıma uygun bulun mamıştır. 6. SUMMARY In this study, the NPK variation of cereals e.g. wheat, vine, cotton and rose plant were examined tD investigate how influenced under the high voltage lines the metabolism of this plants. 34500 voltage lines induced the uptake of H and N, but in vine plant were inhibited. Under the 154000 voltage lines in vine plant while the uptake of K and N were increasing, in wheat plant it was reduced. Cotton plant never influenced from 345000 voltage lines by the side of %NPK contents. Similarly sugar contents of grape vines had never influenced from the high voltage lines at any way. Natural radioactivity resources had never been available for ag riculture either soliterly or together with high voltage lines. 22
Özet (Çeviri)