Ege denizinde dağılım gösteren bir sünger türü (Ircinia muscarum Schmidt 1864 ) ile birlik oluşturan poliketlerin taksonomik ve ekolojik yönden araştırılması
- Tez No: 36060
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Türkiyenin Ege Denizi sahillerinde geniş dağılım gösteren bir sünger türü (Ircinia muscarum, SCHMIDT) ile birlik oluşturan poliket türleri taksonomik ve ekolojik yönden incelenmiştir. Bu amaçla, kuzeyde Gencelli, güneyde Marmaris arasında toplam 7 istasyondan 20 sünger örneği toplanmıştır. Çalışma sonucunda 13 familyaya ait toplam 89 tür belirlenmiş olup, bunlardan 9 tanesi ( Lepidasthenia elegans, Typosyllis krohni, Typosyllis cirropunctata, Autolytus pictus, Lysidice collaris, Sclerocheilus minitus, Amphi trite johnstoni, Eupolymnia nebulosa, Oridia armandi) tüm Türkiye sahilleri, 9 adedi (Hannothoe spini f era, Pholoe minuta, Notophyllum foliosum, Syllis gracilis, Typosyllis brevipennis, Trypanosyllis coeliaca, Sphaerosyllis claparedil, Dorvillea rubrovittata, Amphi trite variabilis) ise ülkemizin Ege Denizi sahilleri için yeni kayıtlardır. Ircinia muscarum birliğinde kalitatif olarak en baskın familyanın Syllidae (%22.4), kantitatif olarak ise en baskın familyanın Nereidae (%22.8) olduğu saptanmıştır. Poliket türleri arasında sünger birliğinde en bol bulunan 5 tür sırasıyla Ceratonereis costae, Nereis zonata, Typosyllis variegata, Branchiomma bombyx ve Polycirrus aurantiacus olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the taxonomy and ecology of Polychaeta species associated with Ircinia muscarum (SCHMIDT) widely distributed along Turkish Aegean coasts have been investigated. For this purpose, 20 sponge samples from 7 stations laying between Gencelli in the North and Marmaris in the South were collected. As a result of this investigation, 89 polychaeta species belonging to 13 familya have been determined, of which 9 species ( Lepidasthenia elegans, Typosyllis krohni, Typosyllis cir ropunctata, Autolytus pictus, Lysidice collaris, Sclerocheilus minitus, Amphitrite johnstoni, Eupolymnla nebulosa, Oridia armandi) for all Turkish coasts and 9 species (Harmothoe spinifera, Pholoe minuta, Notophyllum foliosum, Syllis gracilis, Typosyllis brevipennis, Trypanosyllis coeliaca, Sphaerosyllis claparedii, Dorvillea rubrovittata, Amphitrite variabilis) for Turkish Aegean coast have been newly reported. Among 13 family associated with Ircinia muscarum, Syllidae ranks first with % 22.4 qualitatively and Nereidae with %22.8 quantitatively. As for the polychaeta species encountered, Ceratonereis costae, Nereis zonata, Typosyllis variegata, Branchiomma bombyx and Polycirrus aurantiacus are having high frequency index values respectively.