Salihli Ovası tuzlu ve alkali topraklarının ıslahında Keçiborlu Kükürt İşletmesi flotasyon artıklarını kullanma olanakları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 18757
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN TUNCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
76 ÖZET Keçiborlu Kükürt İşletmesinde önemli ölçüde birikmiş olan flotasyon artığının Salihli ovası tuzlu-alkali ve borlu topraklarının ıslahında kullanılma olanaklarını belirlemek amacıyla Taytan ile Durasıllı kasabası arasında yer alan köy merasında bu araştırma yürütülmüştür. Değişebilir sodyum yüzdesinin (DSY)54. 52 - 79.11, pH'nın da 9' un üze rinde olduğu deneme yeri toprakları oldukça kuvvetli alkali reaksiyona sahiptir. Üst toprakta 8.15 mmhos/cm olan toprak tuzluluğu profil boyun ca azalarak 0-40 cm toprak derinliğinden itibaren 4 mmros/cm altına düşmektedir. Söz konusu toprakların bor kapsamı ise oldukça yüksek olup 23-89 ppm ile 4.14 ppm arasında değişmektedir. Orta derecede kireçli (% CaC0_= 5.28 - 3-78) ve bünyesi siltli-tın, tın ve kumlu-tın olan araştırma top rakları Salihli, Turgutlu ve Manisa ovalarını kapsayan Gediz ovasında“alt toprağı orta bünyeli”toprak serisini temsil etmektedir. Islah materyali olarak kullanılan Keçiborlu Kükürt İşletmesi artıklarının analizlerinde pH' nın 1.30 olduğu ve % 8 serbest kükürt, % 13. 8 pirit ve % 4.7 oranında kalsiyum oksit içerdiği saptanmıştır. Tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulan denemede, konuları 0-2-4-6 ve 8 ton/da flotasyon artığı uygulamaları oluşturmuştur. Yıkamalar aralıklı göllendirme şeklinde uygulanmış ve her defasında 20 cm olmak üzere, toplam 240 cm yıkama suyu uygulanmıştır.Birbirini izleyen iki su uygulamasından sonra her parselden yüzeyden itibaren 20 cm aralıklarla olmak üzere.100 cm lik toprak derinliğine kadar alınan örneklerde tuz, bor ve değişebilir sodyum analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre 160 cm yıkama suyundan sonra tüm deneme konularında 100 cm lik toprak profilinin tuzluluğu, 4 nurhos/cm nin altı na düşürülmüştür. Elde edilen tuz yıkama eşitliğine göre topraktan toplam çözünebilir tuzların % 80'inin giderilmesi için toprak derinliğinin 7.9 katı yıkama suyu gerektiği saptanmıştır. Flotasyon artığı miktarına bağlı olarak özellikle ilk iki yıkama suyu uygulaması ile hızlı bir bor yıkanması sağlanmış ve toplam 240 cm yıkama suyu ve 8 ton flotasyon artığı uygulaması ile 0-20 cm ve 0-40 cm toprak derinliklerinin bor içeriği 1.5 ppm' in altına düşerken; daha alt toprak derinliklerinde ise başlangıca göre önemli ölçüde azalma göstermiştir. Ayrıca elde edilen yıkama eşitlik ve eğrilerinden toprakta mev--77 cut borun %80'inin giderilmesi için kontrol konusunda toprak derinliğinin 8 katı yıkanca suyu gerekirken, bu oran flotasyon artığı uygulamaları ile azalma göstererek, 8 ton/ da da toprak derinliğinin 3 katı olarak sap tanmıştır. Bor yıkamasında olduğu gibi, flotasyon artığı miktarındaki artışa paralel olarak toprağın değişebilir sodyum yönünden ıslah düzeylerinin de arttığı, ayrıca, toprak derinliği arttıkça flotasyon artığının etkisi nin azaldığı anlaşılmıştır. En iyi ıslah düzeyinin sağlandığı ve maksi mum doz olan 8 ton/da flotasyon artığı uygulanmasında C-20 cm ve 20-40 cm toprak derinliklerinde değişebilir sodyum yüzdesi (DSY) 15 'in altına düşerken, daha alt toprak derinliklerinde ise başlangıca göre önemli o- randa azalma göstermiştir. Flotasyon artığı uygulanan konularda infiltrasyon hızının artması sonucu yıkama süresinin de kısaldığı anlaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tuz ve bor 'un yıkanmasına ilişkin eşitlik ve eğrilerle, değişebilir sodyumun giderilmesi için kuramsal kükürt ve jips gereksinimine karşılık uygulanması gerekli flotasyon artığı; miktarını gösteren abaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
78 - SUMMARY The study was conducted in order to determine the applicability of the floatation waste product of the Keçiborlu Brimstone plant in the reclamation of Saline-alkaline and boron affected soils of SalihU-plain with this purpose, an experiment was carried out in the pasture establis hed between Taytan and Durasıllı Villages. The experimental soils were found quiet alkaline in reaction with a pH of above 9 and 54.52-79-11 exchangeable sodium percantage. Electrical conductivity of the top soil was 8.15 mmhos/cm and deacreased below mmhos/cm with the soil profile particularly below 40 cm soil depth. As for the boron content a deacrese from 23-89 to 4.14 ppm was observed. The soil were found medium in lime (CaCO %= 5.28-3-78) and silty-loam to sandy loam in texture, representing the“medium textured soil series”of Gediz watershed including Salihli, Turgutlu and Manisa plain. Result of Laborotory analysis of the floatation waste products showed that the pH was 1.30, S2 8%, pyrite 13.8%, CaO 4.7%. The field experiment was designed in randomized blocks with three replications, and the treatments performed by the application of 0-2-4-6-8 ton/da of floa tation waste products The experimental plots were leached by applying 20 cm water portions. The leaching was carried through in intermitted pond ing and 240 cm leaching water applied in total. Succeding the application of two leaching watres, soil samples were taken in every 20 cm of the 100 cm soil profile depth. Electrical conductivity, boron and exchangeable sodium contents were determined. Data showed that after application of 160 cm of leaching water to 100 cm soil depth, the electrical conductivity in all the treatments deacreased below 4 mmhos/cm. The salt leaching equation obtained through regression analysis showed that in order to remove 80% of soluble salts, a leaching water of 7-9 fold of soil depth is required. Overall view of the treatments was that the amount of floatation waste products increased a rapid boron leaching obtained. In the 0-20 cm and 20-40 cm soil depth boron content decreased below 1.5 ppm after the application of 240 cm leaching water and 8 tons of floatation waste product. According to the leaching equation and curves, in order to remo ve the 80% of the present boron, a leaching water of 8 fold the depth of soil is required when compared control plot, however, the amount deacre-- 79 - sed with the application of floatation waste products as three fold of the depth in 8 tons/da treatments. As for the Exchangeable sodium percantage, the same condition was also derived. Exchangeable sodium percentage was found below 15 in 0-20 and 20-40 cm soil depth when the maximum dose 8 ton/da floatation waste product applied. In general, where floatation waste products are applied, leaching duration decreased as a result of the increase in infiltration rate. The Boron and soluble salts Leaching equations and curves were develo ped from the data oblained tnrough experiment. Additionally, curves were developed to determine the required floatation quantities which is equva lant to theoritical sulphur and gypsum requirement to lower the ESP values