Yapay zeka tekniklerinin renk haritası indirgemede kullanılması
Color map quantization by using artificial intelligence techniques
- Tez No: 360616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Görüntünün sıkıştırılarak daha az yer kaplaması, transfer işleminin daha kolay yapılması, sınırlı donanıma sahip aygıtlarda görüntünün gösterimi gibi problemlerin çözümünde, gerçek renkli bir görüntünün daha az sayıda renkle temsil edilebildiği renk haritası indirgeme yönteminden faydalanılmaktadır. Renk haritası indirgeme ile 16.7 milyon renk içeren renk paleti daha az sayıda renkle ifade edilmektedir. İndirgemede görüntü yeni paletine göre yeniden düzenlendiğinde görüntüde kullanılan renk sayısı azalmakta ve görüntü boyutu küçülmektedir. Görüntü işleme alanının birçok uygulamasında renk haritası indirgeme yönteminin kullanıldığını görmek mümkündür. Bu çalışmada, renk haritası indirgenmesi için literatürde yaygın olarak bilinen yöntemler incelenmiştir ve klasik metotlardan k-ortalama ve bulanık-c-ortalama algoritmalarının yanı sıra yapay zeka tekniklerinden yapay arı koloni algoritmasından ve parçacık sürüsü optimizasyon algoritmalarından faydalanılmıştır. Yapay arı koloni algoritmasının kullanılmasının görüntü üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu tespit edilerek, elde edilen sonuçlar k-ortalama, bulanık-c-ortalama ve parçacık sürüsü optimizasyon algoritmalarının sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Color map quantization technique in which an image is represented by fewer colors is used to compress images to occupy less space, to make the transferring process easier, to solve the image display issue on the gadgets with the limited hardware. With the help of the color map quantization, the color palette with 16.7 million colors can be reflected with fewer colors. When the image in the color map quantization is arranged with the new color palette, the number of the colors decreases and the size of the image gets smaller. Color map quantization method can also be used in the image processing field. In this study, the color map quantization methods applied commonly in the field are searched, and in addition to traditional k-means and fuzzy c-means algorithms artificial bee colony and particle swarm optimization algorithms are used for the color map quantization. The performance of artificial bee colony algorithm on the image is analyzed and the results obtained are compared to the results of k-means, fuzzy c-means and particle swarm optimization.