Genel amaçlı ekran görüntü tasarımı ve yönetimi sisteminin gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 36062
  2. Yazar: SÜLEYMAN NAZİF KUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATA ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada, yazılım geliştiricilerinin en büyük gereksinimlerinden biri olan, genel amaçlı ekran tasarlama ve yönetim sisteminde bulunması gereken özellikler, tasarlanan sistemde bulunan özellikler ve sistemin geliştirilmesinde kullanılabilecek yöntemlerin farklılıkları, birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajları incelenecektir. Ekran tasarımı ve yönetimi, programcının uygulamayı geliştirirken (eğer hazır bir kütüphane kullanmıyorsa) en fazla emek harcadığı bölümlerden biridir. Eğer hazır bir kütüphane kullanılmıyorsa, programcı uygulamayı geliştirdiği programlama dilinde, uygulamanın gereksinim duyduğu ekranları yönetebilmek için bazı yordamlar yazmak zorunda kalacaktır. Bu tez projesinin gerçekleştirilmesi ile bu gereksinim ortadan kalkacak, programlama dili ne olursa olsun, gereksinim duyulan ekran tanımları kolaylıkla uygulama içinde kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this project, I will discuss the properties that have to be present in a general purpose display desing and management system, the great requirement of an application developper, the properties of the developed system, the methods that can be used to develop such a system and the advantages and disadvantages of this these methods. Screen design and management is one of the major time consuming parts in an application unless the application developper uses a standard pre-developped library. If the application developper does not use a pre-developped library, he/she has to write some code, with the programming language of the applicaiton, to handle the screens needed by the application. By this project, whatever programming language is used, the screens needed by the application will be used easily inside the application.