Bazı gübrelerin kavunlarda macrophomina phaseolina ( Tassi ) Goid'ya etkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 36063
  2. Yazar: PERVİN KINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
55 ÖZET Bu çalışma 1993 yılında E.Ü. Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümünde yürütülmüştür. Çalışmada, gübrelerin kavunlarda kurumalara neden olan Macrophomina phaseolina'ya ve neden olduğu hastalık üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıda verilmiştir. - In vitro koşullarda genellikle fosfor içerikli gübreler M. phaseolina ' nı n koloni gelişimi üzerinde azaltıcı etki göstermişlerdir. Özellikle Diamonyum fosfat gübresi 200 ug/ml dozunda %50'lik bir azalmaya neden olmuştur. Fosfor kaynaklı kimyasal maddelerle yapılan çalışmada da Diamonyum fosfat doz artışı ile birlikte koloni gelişimini azaltmıştır. Fosforik asit ise pH'yı düşürmesi nedeniyle koloni gelişimini tamamen sı nı rlamı ş ti r. İn vivo çalışmalarda ise M. phaseolina ' nı n neden olduğu hastalık şiddeti üzerinde Diamonyum fosfat gübresi %17'lik bir azalışa neden olmuştur. Diğer gübre ve gübre kombinasyonlarında da kontrole göre hastalık şiddetinde azalmalar olduğu gözlenmiştir. Sadece 20. 20. 0 uygulamasında hastalık şiddeti arttırılmıştır. Canlı bitki sayısı, kuru madde verimi ve bitki boyunun saptandığı çalışmalarda da Diamonyum fosfat uygulamaları en iyi etkiye sahip olmuşlardır. N,P ve K analizlerinde ise uygulamalar arasında fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Studies on the Effect of Some Fertilizers on Macrophomina phaseolina Caused Charcoal Rot on Melons This study was carried out in 1993 in Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Plant Protection. In the study, the effect of some fertilizers on charcoal rot caused b Macrophomina phaseolina on melons was investigated. The following results were obtained from studies: In vitro studies, generally fertilizer contained phosphorus.showed inhibitory effect on colonial growth of pathogen. Especially, diamonium phosphate caused a significant reduction in the growth of pathogen with increasing the dose. In the test made with sources of phosphorus, phosphoric asit inhibited the growth of pathogen causing a reduction on pH of medium, drastically. Also, diamonium phosphate reduced the colonial growth with increasing at the doses of chemical without any changes on pH. In greenhouse tests, diamonium phosphate caused a reduction by %17, while the fertilizer of 20.20.0 increased the disease severity. The other treatments also reduced the disease severity, but only slightly. Diamonium phosphate also indicated the best effect in respect to evaluations made on the number of survival plant, dry matter content and the length of plant. But, it is clear that treatments did not show a significant effect as a results of chemical analyses of N. P and K.