Toryum yakıtlı hızlandırıcı sürücülü sistemlerin nötronik performansının araştırılması
Investigation of torium fuel accelerator driven system neutronic performance
  1. Tez No: 360620
  2. Yazar: HAKAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Artan dünya nüfusu ve sanayileşmeyle birlikte dünya da enerjiye olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Enerji ihtiyacı ve ekolojik kaygılar yenilenebilir enerji kaynakları üzerindeki araştırmaları arttırmıştır. Bununla beraber bu kaynaklar ihtiyaca cevap vermekte yetersiz olduğundan daha güvenli nükleer reaktör araştırmaları önem kazanmıştır. Bu çalışmada hızlandırıcı sürücülü sistem (HSS) vasıtasıyla UO2, ThO2+PuO2, ThO2+UO2+PuO2 yakıtlarının hacimsel oranları %10'da sabit tutularak fisil oranlara göre değişimi incelenmiştir. UO2 yakıtının fisil oranı %2'den %20'ye kadar %2'şer adımlarla arttırılmıştır. ThO2+PuO2'de fisil oran %2'den %16'a kadar %2'şer arttırılarak nötronik performansları araştırılmıştır. Fisil oranın artmasıyla enerji kazancının (G) ve nötron çoğalım katsayısının (keff) arttığı görülmüştür. ThO2+UO2+PuO2 yakıt karışımındada ThO2' un yakıt oranı %30'dan %90'a kadar %10'ar arttırılarak fisil yakıt üretiminin yakıt yüzdelerine göre değişimi ile enerji kazancının ve efektif nötron çoğalım katsayısının fisil yakıt oranı ile değişimi hesaplanmıştır. Nötronik hesaplamalar MCNPX Monte Carlo kodu kullanılarak hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
With the increasing World population and industrialization, demand on energy increases day by day. Energy need and ecologic loses increased researches on renewable energy sources. Nevertheless, because of these sources being inadequate in responding the need, safer nuclear reactor researches became more of an issue. In this study According to a fissile exchange rates the volumetric ratios of fuel of UO2, ThO2+PuO2, ThO2+UO2+PuO2 that kept constant at 10% were examined fissile ratio of UO2 fuel was increased from 2% to 20% in steps of 2% neutronic performance were investigated by fissile ratio from increasing to 2% from 2% to 16%, in ThO2 + PuO2 energy gain (G) and the neutron multiplication factor (keff) increased with increasing of fissile ratio. In ThO2+UO2+PuO2 fuel combination, fuel ratio of ThO2 increased by 10% percent from 30% to 90% fissile fuel production according to the fuel percent change with energy gain and change the effective neutron multiplication factor were calculated with fissile fuel ratio. Neutronic calculations were calculated using the Monte Carlo code MCNPX.