Detection of brucella species in milk and serum of sheep and goats from Kahramanmaraş and Duhok
Kahramanmaraş ve Duhok'taki koyun ve keçilerin süt ve serumlarında brucella türlerinin saptanması
- Tez No: 360646
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TURGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Enzyme Linked Immunosorbent Assay (i-ELISA) kullanılarak Duhok (Irak) ve Kahramanmaraş (Türkiye)'deki bazı koyun ve keçi sütlerinde Brucella antikorunu araştırmak ve Rose Bengal Plate Test (RBPT) ile Brucella türlerini tespit etmek ve iki test sonucunu karşılaştırmak için yapılmıştır. Brucella antikorunun tespiti için toplam 180 serum örneği (140 koyun, 40 keçi) kullanılmıştır. Serum örneklerinin 30 tanesinde (%16.66) i-ELISA ile Brucella antikoru tespit edilmiştir. Koyunlara ait serum örneklerinde (25 pozitif; %17.85) keçilere oranla (5 pozitif; %12.5) daha fazla seropozitiflik gözlenmiştir. Süt örneklerinin 29 tanesinde (%16.11) Brucella antikoru süt-ELISA ile test edilmiş ve yüksek seropozitiflik koyun sütlerinde tespit edilmiştir (24 koyun sütü pozitif %17.14; 5 keçi sütü pozitif %12.5). Çalışmada bölgesel fark incelendiğinde Duhok'ta enfeksiyon oranı (%24.44) Kahramanmaraş'tan (%8.88) yüksek bulunmuştur. Serum ELISA ve süt ELISA ile taraması yapılan 180 serum ve süt örneğinden 30 serum (%16.66) ve 29 süt örneğinde (%16.11) Brucella antikoru tespit edilmiştir. RBPT ve süt ELISA hassiyeti sırası ile %46.6 ve %93.33 olarak belirlenmiştir. Serum ELISA hassasiyeti ise %99.33 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of present study was to detect Brucella spp. via Brucella antibody in the serum and milk samples of sheep and goat from Duhok (Iraq) and Kahramanmaraş (Turkey) by enzyme-linked immunosorbent assay (i-ELISA) with the comparison of rose Bengal plate test (RBPT). One-hundred eighty serum samples (140 sheep; 40 goats) were tested for presence of Brucella antibody. The results showed that 30 (16.66%) serum samples were found to be positive for Brucella antibody by i-ELISA. Higher seropositivity was detected in serum of sheep 25 (17.85%) compared to goat 5 (12.5%). By milk-ELISA, 29 (16.11%) milk samples were found to be positive for Brucella antibody. Higher seropositivity was detected in the milk samples of sheep (24 positive; 17.14%) than goat (5 positive; 12.5%). The results indicated that the infection rates were higher in Duhok (24.44%) than Kahramanmaraş (8.88%). Comparing with serum and milk ELISA tests for antibody detection within 180 samples, the ELISA detected antibodies in serum samples were higher (30; 16.66%) than milk (29; 16.11%). The sensitivity of RBPT and milk-ELISA was found to be 46.66 and 93.10%, respectively. However, the specificity was 99.33% in serum ELISA.