Farklı ph seviyeleri ve ıslatma sürelerinin yulaf çeşitlerinin çimlenmesine etkisi
The effect of different ph level and soaking time on germination of oats types
- Tez No: 360647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CENGİZ YÜRÜRDURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yulaf (Avena sativa L.), dünyada insan beslenmesinde ve hayvan yemi olarak yaygın kullanılan önemli bir tahıl bitkisidir. Yulaf serin, yağışlı iklimler ve düşük verimli topraklarda yetiştirilebilir. Yulaf bitkisi tahıllar içerisinde arpa ile birlikte kavuzu olan bir bitkidir. Yulaf'ın kavuzu arpaya göre nispeten daha odunsu bir yapıya sahiptir. Yulaf bitkisinin odunsu kavuzundan dolayı, arazi şartlarında uygun suyu alarak çimlenmesinde olumsuzluklar mevcuttur. Ülkemiz sulama sularının büyük bir kısmının pH değeri yüksektir ve yulaf tohumu çimlenmesine etkisi sınırlı olarak araştırılmıştır. Tez çalışmasında, dört yulaf çeşidinin (Faikbey, Checota, Sebat, Seydişehir) ve dört farklı pH seviyesi (pH 7, 7.5, 8 ve 8.5) ve 12 ile 24 saat ıslatma sürelerinde 6 adet çimlenme kriteri (çimlenme hızı (%), çimlenme gücü (%), radikula uzunluğu (mm), koleoptil uzunluğu (mm), plumula uzunluğu (mm) ve fide uzunluğu (mm) incelenmiştir. Tez sonucunda; yulafta çimlenmenin ciddi bir sorun olduğu ancak farklı yulaf çeşitlerinin çimlenme performansları çeşitlere göre farklılık göstemektedir. Uygun çimlenme için uzun süre gerektiği, çimlenme hızı ve çimlenme gücü performansları arasında önemli farklılıklar olduğu ve çimlenme performansının çimlenme süresi uzadıkça arttığı tespit edilmiştir. Çalışma sınırlı sayıda çeşit üzerinde yapıldığından, çeşit sayısı artırılarak daha uzun süreli araştırmalar probleme daha fazla katkı sağlayacak ve sonuçlarımız teyit edilecektir.
Özet (Çeviri)
Oats (Avena sativa L.) is an important grain crop in the world and it is used in human nutrition and animal feeds frequently. Oats could be grown in cool, wet climate and low fertile soil. Within the grains group, barley and oat crops are husk containing plant. Compare to barley the oat husk structure has relatively more woody. So receiving convenient water and germination of oat seeds under field conditions is not proper by cause of woody structure. The pH value of our country irrigation water is high and the effect of high pH on oat seed germination was not studied comprehensively. In this thesis, the effect of four different pH levels (pH 7, 7.5, 8 and 8.5) and two different exposure time (12h and 24h) were tested on four oat cultivars (Faikbey, Checota, Sebat and Seydişehir). The treatment affect were observed with 6 germination criteria (germination rate (%), germination power (%), radicle length (mm), coleoptile length (mm), plumule length (mm) and shoot length (mm) measurement. Thesis result showed that oat seed germination is a serious problem but germinate in performance is vary oat varieties. Also following results, appropriate oat germination need long time, significant differences between germination rate and germination power performances and increasing of germination performance with the germination time are revealed. This work was set on a limited number of oat varieties so, expanded number of varieties and longer-term research will make more contribution on problem and will confirm our results.