Sütlerde bazı organikfosforlu pestisitlerin ve bunların süt mamüllerine geçiş oranlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 36065
  2. Yazar: ÜMİT KUTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİN OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ayda iki kez olmak üzere 12 ay boyunca, Bağarası ( söke ), Nazilli, ödemiş ve Germencik bölgelerindeki Süt Toplama Merkez lerinden temin edilen sutler ile bu sütlerden yapılan peynir ve yoğurt örneklerindeki DDVP, Diazinon, Dursban ( chlor pyriphos - methyl ), Pirimiphos - methyl, Fenthion, Fenitrothion, Parathion - methyl ve malathion kalıntı miktarları, modifiye edilen FDA, Pesticide Reg - Sec. 180.419 metodu kullanılarak araştırıldı. örnekler, methanol ve hexane ile çalkalayıcıda bir saat karıştırıldıktan sonra soğutuculu santrifüjün sıcaklığı 0°C ' ye ayarlandıktan sonra 3 dakika 4000 rpm ' de santrifüj ediidiler.Üst sıvı faz acetonitrile ile sıvı - sıvı partisyona tabi tutuldu. Acetonitrile fazı Kuderna - Danish kullanılarak uçurulduktan sonra florisil kolonda temizlendi. PestisitJer kolondan etil eter- benzen / aseton ( 1 :2 ) / 2 ile özütJendi. Eiuatiar yine Kuderna kullanılarak uçurulduktan sonra GC / FPD Dedektörü ile analize alındılar. Ayrıca DDVP, Diazinon, Dursban, Pirimiphos - methyl katılan süt örnekleri aynı şekilde peynir ve yoğurda işlendikten sonra yoğurtlarda buzdolabı şartlarında 1,2, 3 ve 4 haftada asittik artması, depolama süresi gibi etkenlerle kalıntılarda meydana gelen değişimler araştırılırken peynir örneklerindeki olgunlaşma süresinde meydana gelen kalıntı azalmaları araştırıldı. Pestisit katılan süt örneklerinde geri kazanımlar ; DDVP için % 68, Diazinon için % 70, Dursban için % 89.3 ve Pirimiphos - methyl için % 92 olarak tesbit edildi. Yapılan çalışmada 96 adet sut örneklerinin % 8.3 'ünde DDVP, % 23.9 unda Diazinon, % 18.75 'inde Dursban, %11.4 'ünde Pirimiphos - methyl ve % 13.5 oranında da Fenthion ile % 5.2 ' sinde Fenitrothion saptanmıştır. Çeşitli yollarla vücuda alınan Malathion ve Parathion - methyl karaciğer 72de karışık fonksiyonlu oksidaziaria Malaoxon ve Paraoxon ' a veya çeşitli esterazlarla parçalandıktan sonra idrar ve gaita yolu ile dışarı atıldığından hiçbir örnekte saptanmadı. Olgunlaşma dönemini tamamlamış peynir örneklerinde pestisit miktarlarında fazla miktarda azalmalar görülmesine rağmen, yoğurtlarda bir haftalık raf ömründe ki azalmaların peynirierdeki kadar fazla olmadığı görüldü. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research cows ' milk samples were collected from Milk Collec ting Centre in the regions of Bağarası ( Söke ), Germencik, Nazilli, ûde miş. All samples were analyzed to determine the precens of DDVP Diazi non, Chlorpyriphos- ethyl ( Dursban ), Pirimiphos- methyl, Fenthion, Fenitrothion which can be taken up by feeding and contact of animals or direct use against ecto and endo parasites. In addition Yoghurt and Chees samples from the milk bulks which had been found contaminated by pesticides were investigated in the same manner. The investigation were carried out by the modified method of FDA, Pesticide Reg. Sec. 180.419. Briefly all samples were mixed by shaker methanol and hexane for about one hour. Folowing centrifugation the upper phase were made liquid - liquid partitioning with acetonitriie. After acetonitrile phase con - centrated by evapora ting via Kudema - Danish. Clean up was carried out with fiorisil column by elution 6 ml ethyl ether : benzen / aceton and evaporated by using Kudema again. Determination was made by GC using flame Photometric detector. The pesticide levels were found as 8.3 % for DDVP, 27.9 % for Diazinon, 18.75 % for Dursban, 11.4% for Pirimiphos - methyl, 13.5% for Fenthion and 5.2% for Fenitrothion respectively. For the fortified milk sampels recoveries were 68 %, 70 %, 89.3 % and 92 % for DDVP, Diazinon, Dursban and Pirimiphos - methyl respectively. On the other hand DDVP, Diazinon, Dursban, Pirimiphos - methyl were added to milk bulks which had have no pesticide residues and yoghurt, chees were made from these. As foryogurt samples weekly pesticide levels for chees samples monthly levels were measured for four weeks and four months, respectively. The pesticide residue levels were measureds weekly for yoghurt samples and mounthfy for chees samples for four weeks and months respectively. 74Although lower levels were detected in mature chees samples, dec reases in yoghurt samples there were only moderate. Since the metabolization of Malathion and Parathion in the liver by Mixed Function Oxidase convert to Malaoxonand Paraoxon, they were not detec ted in any milk sample and product. 75