Halfenprox pestisitinin mutajenik aktivitesinin ames test sistemi ile belirlenmesi halfenprox pestisitinin mutajenik aktivitesinin ames test sistemi ile belirlenmesi
Determination of mutageni̇c activity of halfenprox by using ames test
  1. Tez No: 360687
  2. Yazar: HATİCE EFECAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERTESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HALFENPROX PESTİSİTİNİN MUTAJENİK AKTİVİTESİNİN AMES TEST SİSTEMİ İLE BELİRLENMESİ Hatice EFECAN Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ahmet SERTESER Bu çalışmada, tarım sektöründe oldukça yaygın olarak kullanılan Halfenprox pestisitinin mutajenik etkisi, kısa zamanlı bakteriyel mutajenite test sistemlerinden biri olan Salmonella/mikrozom test sistemi ile araştırılmıştır. Çalışmada Salmonella typhimurium'un iki suşu olan TA 98 ve TA 100 suşları kullanılmıştır. Bunun için her iki suş mikrozomal enzimler içeren metabolik aktivasyon (S9) varlığında ve yokluğunda, Halfenprox'un 6,25g/plak, 12,5g/plak, 25g/plak, 50g/plak, 100g/plak konsantrasyonlarında iki bağımsız paralel deneyde test edilmiştir. S9 yokluğunda pozitif kontrol olarak TA 98 için 4-nitro-o-fenilendiamine, S9 varlığında ise 2-aminofluorene, TA 100 için ise S9 yokluğunda Sodyum azid, varlığında ise 2-aminoanthracene kullanılmıştır. Negatif kontrol olarak ise çözücü DMSO ve spontan kontrol grupları kullanılmıştır. Test sonuçları iki deneyin ortalaması alınarak değerlendirilmiş, pozitif ve negatif kontrol grupları ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler Dunnett-t testi ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; Halfenprox pestisiti TA 98 ve TA 100 suşlarının her ikisinde de herhangi bir mutajenik etki göstermemiştir. Bu çalışma mutajenite çalışmalarında bir ön adım teşkil etmektedir, kesin sonuç alabilmek için araştımanın diğer mutajenite test sistemleri ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis. DETERMINATION OF MUTAGENİC ACTIVITY OF HALFENPROX BY USING AMES TEST Hatice EFECAN Afyon Kocatepe University Graduate School of Sciences Department of Biology Supervisor: Doç. Dr. Ahmet SERTESER In this study, the mutagenic effect of Halfenprox used in agriculture widely have been investigated by using short-term bacterial mutagenicity test system namely Salmonella/microsome. In the Salmonella/microsome test system the mutant strains used are Salmonella typhimurium TA 98 and TA 100. Therefore, both test strains were tested in the absence or presence of S9 metabolic activation. For this, 6,25g/plate, 12,5g/plate, 25g/plate, 50g/plate, 100g/plate concentrations of Halfenprox were tested in two paralel independent experiments. At the absence of S9, 4-nitro-o-fenilendiamine, at the presence of S9, 2-aminofluorene was used as a positive control for TA 98. At the absence of S9 sodium azid, at the presence of S9 2-aminoanthracene was used as a positive control for TA 100. DMSO solution and spontaneous control groups were used as a negative control. Results of experiments were compared with positive and negative control groups data. The obtained data were statistically evaluated by Dunnett's t-test. Consequently; Halfenprox was not found mutagenic both TA 98 and TA 100 strains with or without S9. This study represents a first step in mutagenicity studies and need to support by other mutagenicity test methods in order to final results.