Bir CFD programı ile vanalardaki akışın incelenmesi
Investigation of flow in valves with a CFD program
- Tez No: 360688
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YÜRÜSOY, YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ÖNDER ÖZGÖREN, YRD. DOÇ. ŞÜKRÜ KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Akışkanların kontrolü amacıyla tesisatlar da yaygın şekilde kullanılan kelebek vanalar mevcut devre elemanlarıyla kullanıldığında olumsuz etki yapmaması, kullanımının kolay olması, kapladıkları hacim olarak az yer tutması ve ucuz olması gibi nedenlerle tercih edilirler. Bu çalışmada; DN 200 standardın' da kelebek vananın, atmosfere açılan ve sistem içinde devam eden haliyle olmak üzere 1, 2, 3 ve 4 bar basınç farkları altında sonlu hacimler yöntemi kullanan CFD Simulation paket programı yardımıyla kavitasyon oluşan bölgeler tespit edilmiştir. CFD Simulation programı kullanılırken akışkan olarak su seçilmiştir. Vana içindeki klape tam kapalı konumda iken θ=0° ' de dir. İlk olarak kelebek vana modeli oluşturulmuş, imalat yöntemlerine göre oluşturulan model ise CFD Simulation programında aynı malzemeler tanımlanarak analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre atmosfere açılan kelebek vanalarda 1, 2, 3 ve 4 bar basınç farkı altında kavitasyon oluşan bölgeler 30⁰ ile 80⁰ arasında olduğu, Yine aynı fark basınç değerleri kullanılarak yapılan analizde ise kavitasyonun genelinin 60⁰ ve 80⁰ arasında yoğunlaştığı görülmüş ve sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Butterfly valves which are commonly used for control of fluids in installations, are preferred in order not to affect negatively when they are used with current circuit elements, since they are easy to use, cheaper and take less space in volume. In this study, cavitating regions were identified by the help of CFD Simulation software package that uses the finite volume method under 1, 2, 3 and 4 bar pressure difference of a DN 200 standard butterfly valve, opening to the atmosphere and continues in the system. While using the CFD Simulation programs water is selected as the fluid. During totaly closed position the valve flaps were in the θ = 0°. Firstly, butterfly valve model was created, and the model which was formed according to the manufacturing method was analyzed identifying the same materials in the CFD Simulation program. According to the results of the analysis it is seen and discussed that the cavitating regions were between 30⁰ and 80⁰ under 1, 2, 3 and 4 bar pressure difference in the butterfly valves opening to the atmosphere. Also in the analysis it is seen and discussed that using the same pressure difference values the major of the cavitation became intense between 60⁰and 80⁰.