Leibniz cebirleri üzerinde çaprazlanmış modüller
Crossed modules on leibniz algebras
- Tez No: 360686
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BOYACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tezde öncelikli olarak daha sonraki kısımlarda gerek duyulacak bazı temel bilgiler verilmiş ve bazı tanımlamalar yapılmıştır. Daha sonra verilen bir ¨oncat1-Leibniz cebirin aktörü bulunmuş ve ön-çaprazlanmış modüller kategorisi ile izomorfluk kullanılarak verilen bir ön-çaprazlanmış modülün aktorü inşaa edilmiştir. Yine benzer şekilde çaprazlanmış modüllerin aktörlerinin inşaası verilmiş ve bu yapıların Lie cebiri versiyonları ile kıyaslama yapılmıştır. Son olarak ¨on-çaprazlanmış modüllere benzer bir yapı olan nil(2) Leibniz cebirlerin bazı temel özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we first determine some needed materials which will used in the sequel. Then we constructed an actor of a precat1-Leibniz algebra and give an actor of a precrossed module by using the isomorphism between the categories of precat1-Leibniz algebras and precrossed modules. By analogy with precrossed modules, we constructed an actor of a crossed module and gave a comparison between the actors of precrossed modules and crossed modules of Lie algebras and of Leibniz algebras. Finally, we looked some basic properties of nil(2) Leibniz algebras which have some similarities with precrossed modules.