1844 - 1845 tarihli temettuat defterlerine göre Şuhud Kazası'nın sosyo-ekonomik yapısı
1844 – 1845 dated according to the temettuat notebooks Şuhud Town's social-economic structure
- Tez No: 360699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Osmanlı Devleti, Tanzimat Fermanı ile tüm alanlarda yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Bu amaçla mali alanda halktan vergi mükellefi olanların sahip oldukları mal ve mülklerin yıllık gelirleri üzerinden temettü vergisi alınması esası benimsenmiştir. Bu vergi kayıtları temettuat defterleri adı verilen defterlere yazılmıştır. Bu defterlerde vergi mükellefi hane sayıları, ilgili bölgedeki arazi miktarları, arazinin durumu, yetiştirilen ürünler, tüm gelirler, ödenen vergiler, hayvan sayıları, ticari faaliyetler ve dolayısıyla da halkın ekonomik durumu ile ilgili detaylı bilgiler bulunmaktadır. Bu çalışmada İstanbul Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinde bulunan Temettuat defterlerinden, Şuhud'a ait BOA, ML.VRD.TMT. 9299-09354-09362-09365-09372-09375-09385-17754-17790 numaralı defterler incelenerek değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire entered a reorganization period in all fields with the Declaration of Reorganization. With this aim, getting an income tax basis from properties of the taxpayers living in public according to their annual income was considered. Those tax records were written in profit notebooks. In those notebooks there is detailed information about the numbers of the taxpayers houses, the amount of the fields in the related area, the condition of the land, grown crops, aii income rates, paid taxes, numbers of the animals, commercial activities and thereby the economic condition of the public. In this research, an evaluation was done by searching Suhud's BOA, ML. VRD. TMT.9299-09354-09362-09365-09372-09375-09385-17754-17790 numbered notebooks in the profit notebooks of Istanbul Prime Ministry Ottoman Archive.