Açık kömür ocaklarında iş güvenliği açısından risk değerlendirmesi
Risk assesment in terms of occupational safety in open pit lignite mines
  1. Tez No: 360704
  2. Yazar: FERAT YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ URAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Yeniköy Linyit İşletmesi (YLİ) ile Elektrik İletim, Üretim AŞ (EÜAŞ)/Afşin Elbistan Linyit İşletmesi (AEL) için iş güvenliği açısından risk değerlendirmesi yapılmıştır. Her iki açık kömür ocağına ilişkin 1997-2007 yıllarına ait iş kazası kayıtları derlenerek bir veri tabanı oluşturulmuştur. Öncelikle iş kazası kayıtları, istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak; kazanın nedeni, gün kayıplı kaza, kaza oranı vb. bilgilere göre sınıflandırılmıştır. Haftalık iş kazası olma olasılığı ve hasar dağılımları ortaya çıkarıldıktan sonra @RİSK yazılımı kullanılarak, yıllık iş kazası dağılımı ile iş günü kaybı dağılımları elde edilmiştir. Son olarak, kabul edilebilir risk seviyesi belirlenerek YLİ ve AEL açık kömür ocakları için risk değerlendirmesi yapılmıştır. Her iki işletmede yüksek riskli işletmeler olup, sürekli açık işletme tekniği ile üretim yapan AEL'ye göre kesintili üretim tekniğini kullanan YLİ işletmesindeki riskler iki kat fazla olup, kabul edilemez düzeydedir. Risklerin azaltılması için her iki işletmeye önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is Risk Assessment of Yenikoy Lignite Enterprise (YLİ) and Electricity Generation Company (EÜAŞ)/Afsin Elbistan Lignite Enterprise (AEL) for Occupational Safety. For each of two open coal quarries work accidents between the years 1997-2007, a database is compiled from the records. First of all, records of accidents are classified by using the methods of statistical analysis according to the information of causes of the accident, accidents with day lost, accident rate, etc. Then, probabilities of occurrence of occupational accidents and the size of the damage are determined. After obtaining weekly probabilities of occupational injuries and accidents and distribution of damages, by using @ RISK software, distributions of annual occupational accidents and work day losses are calculated. Then, the risk levels were determined by using the matrix method. Finally, by determining acceptable risk level, risk assessment for YLİ and AEL open coal pits was done. Both companies have high level risks, however, YLİ which is an intermittent production company is twice more risky than the AEL which is a continuous production company. Risk level of YLİ is founded to be unacceptable. To decrease risk levels, suggestions to both companies were made.