Farelerde deneysel amiloidozis' in immun sistem üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigetion of the effects of experimental amyloidosis in mice on the immun system
- Tez No: 360703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SEVİMLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada farelerde deneysel amiloidozisin immun sistem üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmada kullanılan 120 adet“Swiss albino”ırkı 7 haftalık dişi fareler 20' şerli 6 eşit gruba ayrıldı. Amiloidozisi indüklemek amacıyla Complete Freund's Adjuvant - Kazein emülsiyonu deney ve tedavi gruplarındaki hayvanlara çalışmanın 8. ve 10. haftasında intraperitoneal ve subkutan olarak enjekte edildi. Ayrıca tedavi gruplarındaki hayvanlara intramuskuler olarak iki doz halinde sol arka bacağa methylprednisolon enjekte edildi. Enjeksiyonu takiben 8. haftanın sonunda farelerin kanları alınarak nekropsileri yapıldı. Nekropside karaciğer, dalak ve böbrek dokuları alınarak amiloid varlığı Kongo kırmızısı ile, Interleukin (IL)-1β, IL-6, TNF-α ve Amiloid A' nın varlığı immunohistokimyasal yöntem ile belirlendi. Serumda SAA, IL-1β, IL-6 ve TNF-α' ya ELISA yöntemiyle bakıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, investigation of the effects of experimental amyloidosis in mice on the immune system was aimed. 120 female mice 7 weeks old from“Swiss albino”race used in the study were divided into six equal and 20 animals in each groups. To induce amyloidosis Complete Freund's Adjuvant - Casein emulsion was injected to experimental group and treatment group as intraperitoneally and subcutaneously during the 8th and 10th weeks of the study. Additionally two doses of methylprednisolone was injected into the left hind leg of the mice in the treatment group intramuscularly. Following the injection at the end of the 8th week blood samples from mice were taken and their necropsy was examined. At necropsy examination, the liver, spleen and kidney tissues were taken and the presence of amyloid was defined by congo red while the presence of Interleukin (IL)-1β, IL-6, TNF-α and Amyloid A were defined by immunohistochemistry technique. SAA, IL-1β, IL- 6 and TNF-α were determined by ELISA technique.