Taguchi metoduna dayalı gri ilişkiler analizi ile haşıl prosesinin optimizasyonu
The optimization of sizing process with grey relational analysis based on Taguchi method
- Tez No: 360717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL CEYHUN SABIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
%100 Pamuk ipliği haşıl prosesi, Ne 50/1 Pamuk, Ne 60/1 Pamuk, ve Ne 70/1 Pamuk İplik Numaralarında, 40 m/dk, 50 m/dk, 60 m/dk, 70 m/dk, 80 m/dk, 90 m/dk İplik Sevk Hızlarında ve 14 Ns/m2, 20 Ns/m2, 24 Ns/m2 Viskozite değerlerinde Taguchi Metodu ve Gri İlişkiler Analizine Dayalı Taguchi Metodu ile haşıl prosesinin optimizasyonu araştırılmıştır. Optimizasyonda Mukavemet ve Randıman çıktılarının optimizasyonu hedef olarak seçilmiştir. İşletme koşullarında deneyler gerçekleştirilmiş ve en iyi Mukavemet değerinin Hız 40 m/dk, Viskozite 24 Ns/m2, İplik Numarası Ne 70/1 olduğu kombinasyonda, en iyi Randımanın Hız 70 m/dk, Viskozite 20 Ns/m2, İplik Numarası Ne 60/1 olduğu kombinasyonda ve her ikisinin de en iyilendiği durumda proses parametrelerinin Ağırlıklandırma 0,5-0,5 için: Hız 70 m/dk, Viskozite 20 Ns/m2, İplik Numarası Ne 60/1; Ağırlıklandırma 0,7-0,3 için: Hız 70 m/dk, Viskozite 20 Ns/m2, İplik Numarası Ne 60/1; Ağırlıklandırma 0,3-0,7 için: Hız 40 m/dk, Viskozite 24 Ns/m2, İplik Numarası Ne 70/1 şeklinde bulunmuştur. Bu sonuçların işletmede uygulanandan daha iyi olduğu ise doğrulama deneyleri ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The sizing process optimization was investigated with Taguchi Method and Taguchi Method based on Grey Relational Analysis. In the study, In the sizing process for 100% cotton yarn, yarn counts in Ne 50/1 Cotton, Ne 60/1 Cotton, and Ne 70 /1 Cotton, yarn delivery speed in 40 m/min, 50 m/min , 60 m/min, 70 m/min, 80 m/min, 90 m/min and viscosity values in 14 Ns/m2, 20 Ns/m2 , 24 Ns/m2 were used. In the optimization, the optimization of the efficiency output and the strength output were chosen as targets. Trials were performed in the mill conditions and the best strength value was found at speed 40 m/min , at Viscosity 24 Ns/m2 , at Yarn Count Ne 70/1 combination, the optimum efficiency value was found at Speed 70 m/min, at Viscosity 20 Ns/m2 , Yarn Count Ne 60/1, When Efficiency and Strength are together optimized, process parameters are for weighting 0.5-0.5 : Speed 70 m/min, Viscosity 20 Ns/m2 , Yarn Count Ne 60/ 1; weighting for 0.7-0.3 : Speed 70 m/min, Viscosity 20 Ns/m2 , Yarn Count Ne 60/1 ; weighting for 0.3-0.7 : Speed 40 m/min, Viscosity 24 Ns/m2 , Yarn Count Ne 70/1 has been found., These results are better than the mill's applications. They were put forth with validation experiments.