Çatalan baraj gölü'nün mikrobiyolojik kirlilik düzeyi ve antibiyotik dirençlilik profilinin belirlenmesi
Determination of microbiological contamination level and antibiotic resistance profile of çatalan dam lake
  1. Tez No: 360716
  2. Yazar: YASEMİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada, içme ve kullanma suyunun temininde kullanılan Çatalan Baraj Gölü'nün mikrobiyolojik kirlilik düzeyinin ve izole edilen bakterilerin antibiyotik dirençlilik profillerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 779 Gram negatif bakteri suşu izole edilmiş ve bu izolatlar Vitek-II Compact Sistem ile tanımlanmıştır. En çok bulunan tür %21.82 (170) oranında Aeromonas sobria, ve en az bulunan tür %0.26 (2) ile Raoultella ornithinolytica olarak tespit edilmiştir. Tanımlanan izolatların 41 farklı antibiyotiğe karşı dirençlilikleri araştırılmıştır. İzole edilen bir Aeromonas sobria suşu 39 antibiyotiğe karşı, bir Hafnia alvei suşu tobramisin ve bir Aeromonas sobria suşu vankomisin olmak üzere sadece bir antibiyotiğe karşı dirençli bulunmuşlardır. En yüksek antibiyotik direnci %89 oranında flukonazole, en düşük antibiyotik direnci %3 oranında kloramfenikole karşı bulunmuştur. İzolatların çoklu antibiyotik direnci (ÇAD) indeksi 0.024 ile 0.951 arasında değişmektedir. ÇAD indeksi 0.2'nin üzerinde olan toplam bakteri sayısı 653 (%83,83)'tür. ÇAD indekslerine göre 100 izolat seçilerek plazmid profilleri agaroz jel elektroforezi ile belirlenmiştir. Plazmid izolasyonu yapılan izolatların %37'sinde plazmid gözlenmiştir. 39 antibiyotiğe dirençli olan bir Aeromonas sobria suşunda ve 36 antibiyotiğe dirençli olan bir Aeromonas sobria suşunda 1 plazmid DNA'sı tespit edilmiştir. Diğer 30 ve üzeri antibiyotiğe dirençli olan Aeromonas sobria suşlarında hiç plazmid gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of microbiological contamination level and antibiotic resistance bacterial strain isolated from Çatalan Dam Lake that used to provide as drinking and potable water was aimed. In our study 779 Gram-negative bacterial strains were isolated and these isolates were identified by Vitek-II Compact System. The most common species were Aeromonas sobria (21.82%) and the least species were Raoutella ornithinolytica (0.26%). Antibiotic resistance of identified isolates that described was investigated to 41 different antibiotics. A Aeromonas sobria strain was found resistant to 39 antibiotics. A Hafnia alvei strain was only found resistant to tobramycine and a Aeromonas sobria strain was only found resistant to vancomycine. There was obtained the highest ratio of antibiotic resistance to fluconazole (89%), the lowest ratio of antibiotic resistance to chloramphenicol (3%). Multiple antibiotic resistance (MAR) index ranged from 0.024 to 0.951. The number of total bacteria that had MAR index over 0.2 was 653 (83.83%). Plasmid profiles selected 100 isolates of according to MAR index were determined by agarose gel electrophoresis. Plasmid DNA bands were observed 37% of isolates that done plasmid isolation. Single plasmid DNA band was determined a Aeromonas sobria strain that resistant to 39 antibiotics and the other Aeromonas sobria strain that resistant to 36 antibiotics. Plasmid DNA couldn't be detected in the other 30 or more antibiotics resistant strains.