Kalıntısız ve geleneksel olarak serada yetiştirilen kapya tipi 'urartu' biber çeşidinin meyve kalitesi ve muhafazası bakımından karşılaştırılması
The comparison of postharvest physiology of capia type urartu peppers grown under conventional and residue free production systems in protected cultivation
- Tez No: 360756
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, örtüaltı biber üreticileri tarafından hastalık ve zararlı kontrolünde yaygın olarak kullanılan geleneksel (kimyasallara dayalı) mücadele programına alternatif olabilecek kalıntısız (mikrobiyal ve organik kaynaklı preparatlara dayalı) mücadele programı kullanılarak yetiştirilen kapya tipi 'Urartu' biber çeşidinin (Capsicum annuum L.) hasat sonrası dayanımı ve meyve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla yürütülen çalışmalar 2011-2013 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Farklı yetiştiricilik sistemleri kullanılarak üretilen biberler, optimal hasat zamanında derilerek 5 farklı gruba ayrılmıştır. Birinci grup meyveler, palistore ortamında %3 CO2 : %2 O2 konsantrasyonlarında muhafazaya alınmıştır. İkinci grup meyveler, özel bir firma tarafından üretilen ve gaz geçirgenlikleri belli olan 5'er kg'lık modifiye atmosfer torbaları (MAP) içerisinde (Xtend) depolanmışlardır. Üçüncü grup meyveler, 5 kg meyve alabilen adi torbalar içerisinde, dördüncü grup meyveler ise yaklaşık 1 kg biber alabilen strafor tabaklar içerisine yerleştirilmiş ve meyvelerin üzerleri streç film ile kaplanarak muhafazaya alınmışlardır. Son grup meyveler ise hiçbir paketleme ambalajı kullanılmadan kontrol grubu olarak plastik kasalar içerisinde muhafazaya alınmışlardır. Farklı şekillerde ambalajlanan tüm meyveler 8oC sıcaklık ve %90-95 oransal nemde 60 gün süreyle depolanmıştır. Değişik muhafaza ortamlarından 15'er gün aralıklarla alınan meyve örneklerinde ağırlık kaybı, suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM), titre edilebilir asit miktarı (TEA), meyve et renginin C* ve h° açı değerlerindeki değişimler, MAP ortamındaki CO2 ve O2 miktarları, C vitamini miktarı, toplam fenolik madde miktarı, β-karoten miktarı belirlenerek farklı üretim sistemlerinin meyve kalitesi ve muhafaza üzerine etkileri karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur. Çalışmada ayrıca, biberlerin manav koşullarında dayanma sürelerinin belirlenmesi amacıyla değişik muhafaza süreleri sonunda depodan çıkarılan ürünler 2 gün süreyle 18-20 °C sıcaklıkta bekletilmişlerdir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, muhafaza periyodu süresince biberlerin ağırlık kayıplarında artışlar belirlenmiştir. Her iki yetiştiricilik sisteminde de palistore ortamında depolanan biberlerde ağırlık kayıpları oldukça düşük düzeylerde kalmıştır. Biberlerin muhafaza süresince TEA miktarları muhafazanın başlangıcında artış, daha sonraki dönemlerde ise azalış göstermiştir. Çalışmada, en yüksek TEA miktarı kontrol grubunda saptanmıştır. Bunu sırasıyla adi torba, streç film ve palistore uygulamaları takip etmiştir. En düşük TEA miktarı ise MAP uygulaması yapılan biberlerde meydana gelmiştir. Biberlerin muhafazası sırasında en yüksek SÇKM miktarı, kontrol grubunda saptanırken, en düşük SÇKM miktarı ise adi torba uygulamasında meydana gelmiştir. Çalışmada, muhafaza periyodunun uzamasına paralel olarak tüm uygulamalarda biberlerin C vitamini miktarlarında azalmalar meydana gelmiştir. Palistore ortamında depolama C vitamini kaybını azaltmada oldukça etkili bulunmuştur. Biberlerin muhafazası süresince toplam fenolik madde miktarları depolamanın ilk 15 gününde artış, muhafazanın geri kalan kısmında ise azalış göstermiştir. En yüksek toplam fenolik maddeye palistore uygulamasında ulaşılmıştır. Bunu kontrol ve adi torba uygulamaları takip etmiştir. Muhafaza süresince biberlerin β-karoten miktarları artmış ve kontrol grubu meyvelerinin β-karoten miktarları diğer uygulamalara oranla daha yüksek bulunmuştur. Farklı hasat sonrası uygulamaları yapılan biberlerin h° açısı ve C* değerleri azalış göstermiş ve biberlerin renk değerlerinde en az kayıp palistore grubunda meydana gelmiştir. Biberlerin pazarlanabilirlik durumları dikkate alındığında palistore ortamında depolanan biberlerin kalitelerinden fazla bir şey kaybetmeden 30 gün süreyle depolanabileceği saptanmıştır. Biberlerde meydana gelen kalite kayıpları özellikle 20 °C'de 2 gün bekletilen meyvelerde daha belirgin hale gelmiştir. Manav koşullarının 30 + 2, 45 + 2 ve 60 + 2 günlerinde adi torba uygulamaları çürümeler ve kalite kayıpları nedeniyle analiz yapılamayacak duruma gelmiştir. Farklı yetiştiricilik sistemlerinin biber muhafazası üzerine etkileri incelendiğinde ise, kalıntısız olarak yetiştirilen biberlerde muhafaza süresince saptanan ağırlık kaybı ve SÇKM değeri, geleneksel olarak yetiştirilen biberlere oranla daha düşük bulunmuştur. Çalışmada, kalıntısız olarak yetiştirilen biberlerin daha yüksek C vitamini, toplam fenolik madde, h° açısı ve C* değerlerine sahip olduğu belirlenmiştir. TEA, β -karoten ve pazarlanabilir meyve miktarı bakımından üretim sistemlerinin etkileri önemli (p ≥ 0.05) bulunmamıştır. Ayrıca yapılan kalıntı analizleri sonucunda kalıntısız olarak yetiştirilen kapya tipi biberlerde hiçbir kalıntıya rastlanmazken, geleneksel olarak yetiştirilen biberlerde iki etken madde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of diferent production systems on postharvest physiology of Capia type peppers grown in protected cultivation were investigated. Experiments were conducted between 2011 and 2013 growing season in Antalya. For that purpose, Capia type Urartu peppers were grown in two different production systems namely conventional and residue free. Urartu peppers were harvested at optimal harvest time and divided into five different groups for different postharvest applications. The first group of peppers was stored in palliflex storage system containing 3% CO2 : 2% O2 concentration. The second group of fruit was stored in modified atmosphere bags (Xtend) containing 5 kilos of peppers.The third group of fruits was stored in ordinary bags containing 5 kilos of peppers. The fourth group of fruits was stored by replacing the peppers in styropor plates containing 1 kg fruit covered by stretch film. The last group of fruits was considered as a control group without any packaging treatment. After packaging, all the fruit groups were stored at 8oC temperature with 90-95% relative humidity for 60 days. During the storage, various quality analyses were performed on the fruits taken from different storage conditions at fifteen day intervals. Futhermore, the quality of peppers was also examined at shelf life condition (20°C) and peppers were kept at this temperature for 2 days. During the storage weight loss, TSS, TA, changes of C* and h° angle, CO2 and O2 changes in MAP , ascorbic acid content, total phenolic compounds, β-carotene content and amount of marketable fruits were determined. According to the results of this study, increased weight loss in peppers were determined during the storage period. The weight losses of peppers stored in palliflex storage system was the lowest of all of the production systems. Intially, TA showed an increase in fruits before decreasing during the storage in all packaging treatments. The highest TA was found in the control fruits comparison to ordinary bags, strectch film and palliflex storage systems. However, the lowest TA was found in the peppers stored in MAP. In the experiment, the highest TSS was found in control group and the lowest TSS was in fruits stored in ordinary bags. The longer the period of storage, the lower ascorbic acid was determined in all packaging treatments. The storage of peppers in Palliflex system resulted in the highest ascorbic acid contents at the end of the storage. The amount of total phenolics compounds increased during the first fifteen days of storage then started to decrease with prolonged storage. The highest total phenolic compounds were determined in the peppers stored in palliflex followed by control and ordinary MAP treatments. During the storage, the amount of β-caroten was the highest in control fruits. H° angle and C* value of peppers, decreased during the storage and the lowest loss was in palliflex storage system. In terms of marketable peppers, the fruits stored in palliflex system were still acceptable after 60 days of storage in comparison to other treatments. No marketable fruits left after 60 days of storage. The quality losses of peppers especially become visible during the shelf life conditions at 20oC. In terms of cultivation systems, at the end of the storage, the weight loss of peppers cultivated in residue - free production system was lower than the peppers grown in conventional system. However, it is determined that peppers cultivated in residue-free production have higher but not significant (P ≥ 0.05) levels of vitamin C, total phenolics compounds, h° angle and C* value, TA, Beta-karoten and marketable fruits in comparison to the convential system. Furthermore, we did not detect any residue in the residue free production system. However we have detected two active substances on the peppers grown in the conventional production system.