Uzay-zaman simetrileri ile lıe ve noether simetrileri arasındaki ilişkiler
The relations between space-time symmetries, noether symmetries and lie symmetries
- Tez No: 360758
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada ilk olarak genel görelilik teorisinde uzay-zaman simetrilerinin önemi hakkında bilgi verilmiş, daha sonra simetri sınıflamaları incelenecek olan pp-dalga uzay-zamanları ele alınmıştır. Uzay-zaman simetrilerinden, Noether ayar ve Lie nokta simetrilerinden bahsedilmiş ve bu simetrilerin hesaplanma metotları gereği birbirleriyle ilişkili olması gerektiği vurgulanmıştır. pp-dalga uzay-zaman sınıfları için model Lagrangian ve jeodezik denklemleri oluşturulmuş, bu Lagrangian ve jeodezik denklemleri kullanılarak Noether ayar ve Lie nokta simetrileri hesaplanmıştır. Tez kapsamında gerçekleştirilen hesaplamalar Noether ayar ve Lie nokta simetrilerinin ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is provided information about importance of space-time symmetries in general theory of relativity first, and then some information about pp-waves space-time for which symmetry classes will be investigated is taken into account. Space-time symmetries, Noether gauge (NGS) and Lie point (LPS) symmetries are mentioned and it is emphasised that these symmetries due to computational techniques that are required should be associated with each other. Model Lagrangian and geodesic equations for pp-wave space-time classes are formed and these equations are used to compute Noether gauge and Lie point symmetries. Computations performed under this thesis, Noether gauge and Lie point symmetries are found to be related.