Cıchorıeae (asteraceae) tribusunda bulunan crepıs l. cinsine ait bazı taksonların aken anatomisi
The achene anatomy of some taxa of the genus crepis l. in the cichorieae (asteraceae) tribe
  1. Tez No: 360795
  2. Yazar: GÜL GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Asteraceae familyasında yer alan Cichorieae tribusu, dünyada 100 cins içerir. Ülkemizde ise 35 cins ile temsil edilmektedir. Bunlardan biri olan Crepis L. cinsi içerisinde 42 takson bulunmaktadır. Bu çalışmada Crepis cinsine ait 11 taksonun aken anatomileri ilk kez ayrıntılı olarak incelendi. Çalışmada kullanılan materyaller, Türkiye'nin değişik bölgelerinden 2011–2013 yılları arasında mayıs ve ağustos aylarında toplandı. Taksonların olgun akenlerinden mikrotom ile alınan enine kesitler, uygun teknikler kullanılarak hematoksilen ile boyandı ve entellan ile daimi hale getirildi. Daimi preparatların fotoğrafları çekildi. Tespit edilen anatomik karakterler incelenerek, ölçümleri yapıldı ve taksonların aken anatomileri karşılaştırıldı. İncelenen taksonlarda, aken damar sayısı, perikarp kalınlığı ve genişliği, endosperm ve testa kalınlığı, parenkima ve sklerenkima hücrelerinin dağılımı ile epikarpik yapıların varlığının farklılık gösterdiği tespit edildi. Ayrıca bu karakterlerin, merkezi ve çevresel akenlerde de farklılık gösterdiği ve taksonomik açıdan önemli olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The tribe Cichorieae belonging to the family Asteraceae includes 100 genera in the world and it is represented by 35 genera in Turkey. One of the genera is Crepis L., including 42 taxa in Turkey. In the present study, achene anatomy of 11 taxa belonging to the genera were examined in detail. The plant materials used in this study were collected from several geographical regions in Turkey between the years of 2011-2013 in May and August. For anatomical examinations, transverse sections were obtained using by a microtome from mature achenes and stained with hematoxylin before being mounting in Entellan. Photographs of the well-stained permanent slides were taken by using a light microscope. Measurements were made on determined anatomical characters and the achene anatomy of taxa were compared. Among the studied taxa, number of achene rib, width and thickness of pericarp, thickness of endosperm and seed coat, distribution of parenchyma and scleranchyma cells and epicarpic structures differed. Furthermore, the same characters differed not only in the central but also in the peripheral achenes. Consequently, the present findings were found noteworthy in terms of taxonomical point of view.