Doğu Karadeniz Bölgesi kıyısal ekosisteminde kış zooplanktonu alansal dağılımının incelenmesi
Study on the spatial distribution of winter zooplanktons along the coastal ecosystem of Eastern Black Sea region
  1. Tez No: 360794
  2. Yazar: DENİZ ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MUZAFFER FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz Bölgesi'nin Artvin (Arhavi)-Samsun (Bafra) kısmında nehir girdisi olan alanlarda zooplanktonun kış kompozisyonunu ortaya konulmuştur. Zooplankton örneklemesi ağ göz açıklığı 200 µm olan Hensen tipi plankton kepçesi ile dikey olarak toplanmıştır. Calanoida ordosuna ait Calanus euxinus (Claus, 1863), Paracalanus parvus (Claus, 1863), Acartia clausi (Giesbrecht, 1899), Cyclopoida ordosuna ait Oithona similis (Claus, 1863) Appendicularia sınıfından Oikopleura dioca, Chaetognatha filumundan Sagitta setosa olmak üzere toplam 7 tür tespit edilmiştir. Meroplanktonik grup olarak Bivalvia ve Noctiluca scintillans incelenmiştir. Bivalvia larvasının bolluk yönünden Samsun-Çarşamba (316 birey/m³) bölümünde zengin olduğu tespit edilmiştir. Sagitta setosa (Chaetognatha)'nın en yüksek bolluk değeri Artvin-Arhavi (649 birey/m³) istasyonunda saptanmıştır. Oikopleura dioca (Appendicularia)'nın yüksek bolluk değeri Trabzon-Değirmendere (341birey/m³) istasyonunda bulunmuştur. Planula'nın en yüksek bolluk değeri Samsun-Çarşamba (2327 birey/m³) iken Noctiluca scintillans'ın yüksek bolluk değeri Trabzon-Değirmendere (1681 birey/m³) istasyonunda saptanmıştır. Samsun(Bafra)-Artvin(Hopa) arasında kış döneminde 26 istasyonda yapılan çalışmada holoplanktonik grupların orta karadeniz bölgesinde daha yoğun olduğu tespit edilmiştir. İhtiyoplanktonik gruplardan balık larvasının en yüksek bolluk değeri Ordu-Merkez istasyonunda (4 birey/m³) balık yumurtasının ise en yüksek bolluk değeri Artvin-Arhavi istasyonunda (5 birey/m³) olduğu tespit edilmiştir. Artvin(Hopa)-Samsun(Bafra) arasında kış döneminde 26 istasyonda yapılan çalışmada benzer istasyonlar 7 grupta belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the winter composition of planktons is identified in the regions of river entries in the Artvin(Arhavi)-Samsun(Bafra) part of Blacksea Region. The zooplankton sampling is collected by a Hensen-type dipper which has a 200 µm mesh size. There identified 7 species which include Calanus euxinus (Claus, 1863), Paracalanus parvus (Claus, 1863), Acartia clausi (Giesbrecht, 1899) belonging to Calanoida ordo, Oikopleura dioca from the class of Appendicularia and Sagitta setosa from the phylum of Chaetognatha. Bivalvia and Noctiluca scintillans are observed as a Meroplanktonic group. It is determined that bivalvia larvas are rich in amount in Samsun-Çarşamba (316 org/m³). Besides, the highest level of Sagitta setosa (Chaetognatha) is detected in Artvin-Arhavi (649 org/m³) station. Oikopleura dioca (Appendicularia) is the richest in Trabzon-Değirmendere (341 org/m³). Planula is the richest in amount in Samsun-Çarşamba (2327 org/m³) station; however, Noctiluca scintillans exists the most in the station and reach the maximum consantration as 1681 org/m³ in Samsun- Bafra sampling station. According to a research held in 26 stations between Samsun (Bafra)-Artvin (Hopa) in the winter season, holoplanktonic groups are identified to be much more intense in the middle Blacksea Region. Among the ihtiyoplanktonic groups, the highest amount of fish larvas are detected in the station of Ordu (4 org/m³), whereas the most fish larvas are observed in Artvin-Arhavi station (5 org/m³). In the winter term, 7 similar groups of stations are identified in the research implemented in 26 stations between Artvin(Hopa)-Samsun(Bafra)