Orman gülü balı ve bitkisindeki grayanotoksin-III (GTX-III) izoformunun LC-MS/MS ile analizi
Analysis of grayanotoxin-III (GTX-III) isoform in rhododendron honeys and its plants by LC-MS/MS
- Tez No: 360799
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOLAYLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Deli bal, Rhododendron çiçeklerinin kaynaklık ettiği, içeriğinde grayanotoksinler (GTX) denilen oldukça aktif toksinleri barındırır ve tüketimi birçok toksikolojik semptoma sebep olabilir. Orman gülü bal ve bitkilerinin (R. ponticum ve R. luteum) karakterize amacıyla planlanan çalışma üç basamaktan oluşmaktadır; i) GTX türlerinin bir izomeri olan GTX-III izomerinin LC-MS/MS ile tayin edilmesi için metod geliştirmesi, ii) fenolik bileşenlerinin ve antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi, iii) deli bal ile beslenen sıçan kan serumlarındaki biyokimyasal parametrelerinin değişimlerinin incelenmesi. Sonuçlara göre; GTX-III miktarı, bal örneklerinde 0,193-68,754 µg GTX/g numune, bitki örneklerinde ise tespit edilemeyen (TE) düzeyden-760.435 µg GTX/g numune aralığında tespit edildi. Fenolik bileşen açısından p-OH benzoik asit ve kateşin major bileşen olarak bulundu. Aynı zamanda ballar ve bitki örneklerinin tümünde, toplam fenolik madde (TP): 0,095-44,109 mg GAE/g numune, demir (III) indirgeme/antioksidan güç (FRAP): 0.491-558.403 µmol Troloks/g numune, % 50 oranda DPPH radikalini temizleyen etkin konsantrasyon: 0.036-131.002 mg/mL ve % 50 oranda ABTS radikalini temizleyen etkin konsantrasyon: 1.182- 1146.011 mg/mL olarak bulundu. Sıçan kan serumlarında analizi yapılan biyokimyasal parametreler (AST, ALT, LDH, ALP, CK, CK-MB), kullanılan balın konsantrasyonundaki artış ile gruplar arasında anlamlı değişiklik gösterdi.
Özet (Çeviri)
Mad honey, which is produced from the Rhododendron flowers, contains highly active toxins, called grayanotoxins (GTXs) and it can cause a wide spectrum of toxication symptoms. With the aim of characterizing of Rhododendron honey and its plants (R. ponticum and R. Luteum), this study consists of three steps: i) improving a method for analyzing of GTX-III by LC-MS/MS, ii) determining of phenolic compounds and antioxidant activity, iii) examination of dynamic changes of certain biochemical parameters in blood serum of rats consumed with mad honey. According results, different quantity of GTX-III was determined ranging from 0.193 to 68.754 µg GTX/g sample for honey, from not detected (ND) to 760.435 µg GTX/g sample for plants. In terms of phenolic compounds, p-OH benzoic acid and catechin were also detected as major phenolics. Furthermore, in honeys and plant samples, the antioxidant activities were found as follows: total phenolic content (TPC) ranging from 0.095 to 44.109 mg GAE/g sample, ferric reducing antioxidant power (FRAP) ranging from 0.491 to 558.403 µmol Trolox/g sample, the scavenging DPPH radical by 50% ranging from 0.036 to 131.002 mg/mL, and the scavenging ABTS radical by 50% ranging from 1.182 to 1146.011 mg/mL. In rat serum, biochemical analysis of tested parameters (AST, ALT, LDH, ALP, CK, CK-MB) were showed a significant elevation between increasing the concentration of honey and groups.